Nie będzie 3 letniej ulgi w ZUS

Ministerstwo Pracy już od kilku miesięcy informowało opinię publiczną, że pracuje nad projektem wydłużenia okresu ulgowych składek ZUS z dwóch do trzech lat. Jednakże wszystko wskazuje na to, że osoby zakładające nowe firmy, nie będą mogły z tej ulgi skorzystać, gdyż prace nad tą propozycją zostały zawieszone.

Z pomysłem wydłużenia okresu ulgowego wyszło kierownictwo ZUS. We wrześniu na stronach Ministerstwa Pracy, pojawił się nawet gotowy projekt ustawy, która wydłużała ulgę do 36 miesięcy, a kierownictwo ZUS, aby ulgami były też objęte firmy, które rozpoczęły swoją działalność w latach 2016-2017. Projekt przewidywał min, że firmy przez pierwsze dwa lata działalności, będą płaciły składki preferencyjne, czyli od podstawy wymiaru stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia, a w trzecim roku podstawa ta wynosiła by 60%. Jednakże z innym projektem wystąpiło Ministerstwo Rozwoju i wszystko wskazuje na to, że właśnie ta nowa propozycja będzie ostatecznie przyjęta. Zakłada ona, że nowe firmy będą całkowicie zwolnione ze składek ZUS w pierwszych 6 miesiącach działalności. I dopiero po tym czasie, przedsiębiorcy będą musieli przelewać składki do ZUS. Po upływie tego półrocznego okresu, przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z obowiązującej obecnie ulgi, czyli płacić składki w zmniejszonym wymiarze.

Nowy projekt wprowadza też pojęcie działalności nierejestrowanej. Gdy ktoś prowadzą działalność gospodarczą, a jego przychody nie osiągają 50% minimalnego wynagrodzenia, nie będzie on musiał wcale rejestrować działalności gospodarczej a więc i nie będzie musiał płacić składek ZUS. A więc gdyby przepisy te weszłyby w życie, swojej działalności nie musiały by rejestrować osoby, których przychody nie osiągają kwoty 1050 zł.

Nowe ustawy zawierające wspomniane zmiany, prawdopodobnie zaczną obowiązywać od marca 2018 roku.

Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv