Brak akcyzy na gaz do silników spalinowych?

Rząd szykuje sporą niespodziankę dla kierowców, chociaż nie dla wszystkich. Otóż Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, w której wprowadza się zerową stawkę akcyzy na gaz do silników spalinowych. Jednakże do wprowadzenia tego pomysłu jeszcze daleka droga, gdyż na jego wprowadzenie wyrazić zgodę musi także Komisja Europejska.

Rząd chce wprowadzić zerową stawkę na gaz do silników z kilku powodów. Po pierwsze chce ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, a gaz o wiele mniej zanieczyszcza środowisko niż benzyna czy ropa naftowa. Zerowa stawka ma być też impulsem dla gospodarki, a zwłaszcza dla rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce. Jest to także doskonały sposób na dywersyfikację paliw napędowych, gdyż prawdopodobnie znaczenie gazu może wzrosnąć.

Zmieniony zostanie także papierowy dokument dostawy i zostanie on zastąpiony dokumentem w postaci elektronicznej tzw. e-DD.

W projekcie przyjęto też wyłączenie z zakresu definicji ubytków akcyzowych czyli strat które powstają przy produkcji piwa i wyrobów winiarskich. Dzięki temu ubytki które powstanąw czasie produkowania piwa czy wina nie będą podlegać opodatkowaniu.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Polityka.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv