Co to optymalizacja podatkowa?

Nikt z nas nie lubi płacić podatków. Dlatego staramy się robić wszystko, by do Urzędu Skarbowego przelewać jak najmniej pieniędzy. W związku z tym, coraz więcej osób, zwłaszcza prowadzących działalność gospodarczą, zaczyna się interesować jak w legalny sposób unikać podatków. Powstało nawet specjalne określenie – optymalizacja podatkowa – które określa czynności, które podatnik może robić, by płacić mniejszy podatek. I chociaż nie ma jednoznacznej definicji optymalizacji podatkowej, to jednak w coraz większej ilości firm znajduje zastosowanie.

Czym więc jest optymalizacja podatkowa? Najprościej mówiąc, jest to szereg działań w firmie, co ważne zgodnych z prawem, które mają zminimalizować wysokość podatku w firmie, bądź też całkowite uniknięcie ich płacenia. Cały proces polega na odpowiednim planowaniu, a także wdrożeniu takich działań, które z punktu widzenia podatków są dla przedsiębiorstwa najkorzystniejsze. Jednakże należy pamiętać, że wszystkie te działania muszą być zgodne z obowiązującym prawem.

Co więc mogą robić firmy w ramach optymalizacji podatkowej? Możliwości jest wiele. Można prowadzić firmę w formie spółki osobowej a nie kapitałowej, i w ten sposób unikniemy podwójnego opodatkowania. Możemy tworzyć podatkowe grupy kapitałowe, zagraniczne spółki holdingowe, możemy działać w specjalnych strefach ekonomicznych, stworzyć spółkę europejską itp. Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to możemy łączyć przychody z różnych źródeł, możemy wybierać najkorzystniejszą formę opodatkowania, czy też możemy stosować uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli chodzi o podatek VAT, możemy korzystać ze zwolnienia z tego podatku, z obniżenie podatku należnego, czy też możemy płacić VAT kwartalnie.

A co obejmuje optymalizacja podatkowa? Przede wszystkim planowanie podatkowe. Jest to szereg czynności które mają zminimalizować nasze podatki. Oczywiście przedsiębiorca nie zawsze sam wie najlepiej co zrobić, aby w odpowiedni sposób planować czynności, które mają zmniejszyć obciążenia podatkowe. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale znają prawo podatkowe i którzy zaproponują nam najkorzystniejszy plan. I chociaż nie są to usługi darmowe, to jednak zyski jakie możemy w ten sposób osiągnąć, są zwykle dużo wyższe. Następnie plan musimy wdrożyć w życie, czyli musimy trzymać się założeń, które pozwolą nam na mniejsze przelewy dla fiskusa.

Jak mówi popularne powiedzenie, wszystko co nie jest zabronione, jest dozwolone. I Właśnie tak musimy działać, gdy chcemy płacić mniejsze podatki lub nie chcemy płacić ich wcale. I właśnie dla takich osób jest optymalizacja podatkowa, która w legalny sposób pozwala na zmniejszenie kwoty przesyłanej do Urzędu Skarbowego.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv