Co z papierowymi paragonami?

Od 1 stycznie 2018 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza wymóg wymiany obecnych kas fiskalnych, na urządzenia nowszej generacji. Nowe kasy, będą pracowały w trybie on-line i będą w sposób automatyczny wysyłać informacje o wszystkich zawartych transakcjach na specjalny serwer Ministerstwa Finansów. A więc mówiąc inaczej, nowe kasy będą wysyłać w czasie rzeczywistym wszystkie paragony w formie elektronicznej. Czy oznacza to, że nie będziemy już otrzymywać papierowych paragonów? Okazuje się, że nie. W dalszym ciągu za wszelkiego rodzaju płatności dokonane w sklepach czy też w punktach usługowych, będziemy dostawać tradycyjny paragon. Nowe kasy on-line będą bowiem służyć do raportowania w formie elektronicznej, ale tylko i wyłącznie do Ministerstwa. Wszelkie nowe kasy, które będą miały możliwość wysyłania paragonów elektronicznych, będą także drukować papierowe paragony,

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, wymiana kas starych na nowe, nie odbędzie się w sposób jednorazowy. Będzie ona stopniowa i potrwa do 2023 roku. Jak to będzie wyglądało? Od roku 2019 nie będą wprowadzane do użytku kasy, które nie potrafią pracować w trybie on-line. Ale w dalszym ciągu stare będą mogły być używane. Do końca 2022 roku, będzie można kupić kasy, które zapisują dane w formie elektronicznej, ale nie pracują w trybie on-line. Natomiast od roku 2023, będzie można kupować tylko i wyłącznie kasy, które pracują w trybie on-line.

Jednakże mamy tu kilka wyjątków. Otóż kilka branż będzie musiało wymienić kasy wcześniej. I tak od 1 stycznie 2019 roku, będą musiały się w nią zaopatrzyć stacje benzynowe, a także firmy, które świadczą usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Od 1 lipca 209 roku, takie kasy będą musiały mieć firmy, które świadczą usługi budowalne i gastronomiczne. A od 1 stycznia 2020 roku, firmy, które świadczą usługi kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, a także firmy świadczące usługi fitness.

Aby ułatwić zwłaszcza mniejszym firmom zakup nowoczesnej kasy, będzie można skorzystać z dofinansowania w wysokości 90% ceny zakupu, ale nie więcej niż 1000 zł. Na taką pomoc będą mogli jednak liczyć tylko ci, którzy zdecydują się na zakup kasy działającej w systemie on-line.

Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv