Co z podatkiem handlowym?

0
333

Wydawało się, że po zatwierdzeniu przez Sejm w 2016 roku przepisów dotyczących tzw “podatku handlowego”, wielkopowierzchniowe sklepy nie będa miały wyboru i będa musiały odprowadzać do budżetu państwa dodatkową daninę. Jednakże Komisja Europejska zgłosiła do Sądu Unii Europejskiej sprzeciw. W związku z tym jego pobieranie zostało zawieszone do czasu ogłoszenia wyroku. W maju 2019 roku Sąd Unii Europejskiej ogłosił, że wstrzymanie wprowadzenia podatku jest bezprawne. Był to spory sukces rządzących. Jednakże Komisja Europejska odwołała się od tego tego wyroku do Trybunału Sprawiedliwości. Jak więc dalej rozwinie się ta sprawa?

Wszystko bédzie zależało od tego, kiedy Trybunał Sprawiedliwości ogłosi swój wyrok w sprawie. Przewiduje się, że nastąpi to w drugiej połowie 2020 roku. W związku z tym, jeśli wyrok zostanie podtrzymany, wprowadzenia podatku należy się spodziewać od 1 stycznia 2021 roku. Nie wiadomo jak będzie wyglądać sprawa, jeśli Trybunał Sprawiedliwości nie zaakceptuje wyrok Sądu Unii Europejskiej.   

Przypomnijmy, że Ustawa o podatku handlowym zakłada wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu. Jeżeli przychody sklepów będa znajdowały się w przedziale 17 a 170 mln zł miesięcznie, podatek będzie wynosił 0.8% przychodów. Jeżeli będa one wyższe niż 170 mlz zł miesięcznie – 1.4% od przychodu. Kwota wolna od podatku w tym przypadku będzie wynosiła 204 mln zł w skali roku.  

Skomentuj artykuł