Co zrobić po sprowadzeniu samochodu z Niemiec – rejestracja, akcyza

Samochód chce mieć większość z nas. W związku z tym, na naszych drogach jeździ ich coraz więcej. Kupujemy auta nowe i używane, z salonów czy od osób prywatnych. Dużą popularnością cieszy się także kupowanie samochodów w innych krajach. Królują tutaj Niemcy i to właśnie z tego kraju “ściągamy” najwięcej pojazdów. Ale czy każdy wie, co powinniśmy zrobić, gdy kupimy sobie samochód w Niemczech? Postaramy się to wyjaśnić.

Pierwszym etapem związanym z kupnem samochodu w Niemczech, jest jego znalezienie. Możemy posłużyć się Internetem, w którym znajduje się mnóstwo ogłoszeń od osób, które chcą samochody sprzedać. Jeżeli mamy już pewność, że znaleźliśmy pojazd o jaki nam chodzi, możemy zająć się organizowaniem jego transportu. Oczywiście jeśli możemy nim przyjechać – nie ma problemu, po prostu wsiadamy i przyjeżdżamy do domu. Ale często w Niemczech kupujemy samochody, które nie nadają się od razu do jazdy. Są one po prostu o wiele tańsze. W takim wypadku potrzebujemy lawety, aby samochód ściągnąć do warsztatu – w Polsce lub na miejscu. I tutaj znowu z pomocą przychodzi nam Internet. Wpisujemy do wyszukiwarki np. frazę laweta z Hanoweru – jeżeli kupiliśmy pojazd w tym mieście. Jeżeli w innym – zmieniamy tylko nazwę miasta.

Gdy sprowadziliśmy już pojazd do Polski, czeka nas trochę formalności. Przede wszystkim musimy pamiętać, że mamy 30 dni aby go zarejestrować. W związku z tym musimy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w starostwie powiatowym. Musimy dołączyć do niego dowód zakupu lub fakturę, a także zapłacenie podatku akcyzowego. Aby zapłacić akcyzę musimy udać się do Urzędu Celnego. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika. Dla silników o pojemności do 2000 centymetrów sześciennych płacimy 3.1% wartości rynkowej samochodu. Jeżeli jest ona większa – 18.6% wartości rynkowej samochodu. Nie ma co zaniżać wartości pojazdu. Jeżeli cena za jaką go kupiliśmy wzbudzi podejrzenie celników, zostaniemy poroszeni o dokonanie wyceny przez biegłego i jeśli zadeklarowana kwota będzie o 33% niższa niż wynosi wartość pojazdu, za wycenę będziemy płacić sami.

Gdy zarejestrujemy już nasz pojazd, możemy całkiem legalnie jeździć nim po naszych drogach. Czy kupno samochodu w Niemczech i ich sprowadzanie go Polski nam się opłaci?  Trzeba wszystko policzyć i jeśli okaże się, że nam się to opłaci, to czemu nie.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Inne.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv