Czternasta emerytura bez podatku?

0
128

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, Rząd nie zamierza wycofywać się ze swojej obietnicy i w dalszym ciągu zamierza wypłacić emerytom dodatkowe świadczenie w postaci czternastej emerytury. Został już nawet przygotowany projekt ustawy o czternastej emeryturze. Wynika z niego, że rząd chce wypłacić emerytom świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Jednakże pieniędzy nie otrzyma każdy emeryt. Pełne świadczenie otrzymają te osoby, których emerytura przed odliczeniami nie przekracza 2900 zł. Jeżeli świadczenie jest wyższe, wypłata dodatkowego świadczenia będzie mniejsza – na zasadzie złotówka za złotówkę. Ponadto rząd nie chce, aby czternasta emerytura była wliczana do dochodu, co de facto oznacza, że nie będzie ona opodatkowana. Nie będzie ona miała też wpływu na uprawnienia osób które ubiegają się o zasiłki dodatki czy każde inne wsparcie.  

Z projektu możemy dowiedzieć się, że świadczenie w postaci czternastej emerytury zostanie wypłacone przeszło 9 milionom osób, czyli ponad 93% pobierających emerytury. Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymać ma prawie 8 mln osób, pozostała część emerytów otrzyma zmniejszone świadczenie. Rząd szacuje, że koszt wypłaty czternastej emerytury może wynieść około 10.6 mld zł, z czego koszty obsługi wypłaty to 53 mln zł. Cała “operacja” zostanie sfinansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego. 

Eksperci finansowi uważają, że w obecnej sytuacji wypłata dodatkowej emerytury nie jest najlepszym rozwiązaniem. W momencie gdy cały świat zmaga się z problemem pandemii koronawirusa, powinno raczej wspierać się firmy i osoby które stracą pracę. Jednakże rządząca partia nie chce zawieść swoich wyborców, a emeryci stanowią znaczną ich część. 

Skomentuj artykuł