Czy czekają nas zmiany w podatkach?

Minister Finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego radia zapowiedział zmiany w systemie podatkowym jaki obowiązuje w naszym kraju. Zmiany mają iść w kierunku podatków bardziej sprawiedliwych i przyjaznych dla innych.

Już od kilku tygodni media informują nas że Rząd pracuje nad nowym programem gospodarczym, który ma zacząć obowiązywać po zakończeniu walki z koronawirusem. Polski Nowy Ład ma zawierać wiele elementów, w tym także zmiany podatkowe. Jak w czasie wywiadu powiedział Minister Kościński, strategia zmian nie będzie polegała na podnoszeniu podatków. Rząd chce by konsumenci mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeniach i by mogli je wydać.

W Polsce mamy tak ustawiony system, że procentowo ci, co mniej zarabiają, płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tutaj będzie taki troszeczkę reset” – zapowiedział. Chodzi o to, jak mówił, by mniej zarabiający “płacili mniej podatku procentowo, a ci, co więcej zarabiają, to będą procentowo więcej płacić” – wskazał (warto dodać, że dziś obowiązują w Polsce dwie stawki podatku dochodowego 17 proc. i 32 proc. – wyższa dotyczy dochodów ponad określoną kwotę).

Już od kilku tygodni w mediach toczy się dyskusja na temat nowego programu. I chociaż nie jest on jeszcze znany, to mówi się min o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku (do 30 000 zł) czy  o emeryturach bez podatku. Każdy kto chociaż trochę orientuje się w finansach zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno wyższa kwota wolna od podatku jak i emerytury bez podatków to dla budżetu państwa spore obciążenie. W związku tym powiększoną „dziurę budżetową” w jakiś sposób trzeba będzie załatać. A najłatwiej można to zrobić podnosząc podatki. W związku z tym nie wiadomo jak interpretować słowa Ministra Finansów, który mówi że podwyższanie podatków nie jest przewidywane. Musimy więc poczekać na ogłoszenie nowego programu, a wtedy przekonamy się, co miał on na myśli.

Posted in Podatki and tagged , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv