Czy emeryt musi rozliczać się z podatków?

Od 1 października 2017 roku obowiązują nas nowe przepisy związane z przejściem na emeryturę. Obecnie kobiety mogą kończyć swoją aktywność zawodową gdy ukończą 60 lat, a mężczyźni gdy ukończą 65 lat. Z tego prawa skorzystało do tej pory ponad 400 tyś osób, głownie kobiet. Jednakże emerytury jakie większość z nas otrzymuje niejako zmusza nas do podjęcia dodatkowej pracy zawodowej. Zwykle jest to praca na niepełny etat, dzięki której emeryci mają dodatkowe środki na życie. Ale jak wiemy, z każdego dochodu powinniśmy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Czy emeryci także muszą to robić?

Jeżeli emeryt nie pracuje czy też nie prowadzi działalności gospodarczej, nie musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym czyli nie musi wypełniać rocznego PIT-u. Ale może to zrobić. Wszelkie informacje związane z uzyskanym dochodem, emeryt może uzyskać z druku PIT-40A/11A, który ZUS i KRUS przesłał do końca lutego. Dokument ten służy jako podstawa do wypełnienia PIT-36 lub PIT 37. Warto je wypełnić, gdyż czasami można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Ponadto, gdy emeryt samodzielnie wypełnia PIT, może przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku społecznego.

Jeżeli jednak emeryt w 2017 roku oprócz pobierania emerytury uzyskiwał dochody z tytułu pracy, musi wypełnić formularz PIT. Będzie to formularz PIT-36 lub PIT-37. Muszą w nim być uwzględnione zarówno dochody z tytułu emerytury jak i z tytułu pracy lub z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście i w tym przypadku, emeryt ma prawo wskazać na jaką organizację pożytku publicznego ma być przeznaczony 1% jego podatku.

Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv