Czy limit opłacania składek ZUS zostanie zniesiony?

0
178

Po ostatnich wyborach parlamentarnych okazało się, że w dalszym ciągu Rząd będą prawdopodobnie tworzyć przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, przedstawiony został przez nich projekt przyszłorocznego budżetu, w którym znajduje się dość istotny zapis. Otóż mowa w nim, że planuje się zniesienie limit dochodów, powyżej których nie musi płacić się składek na ZUS. Czy te plany zostaną podtrzymane? I co ta zmiana oznacza? Postaramy się to wyjaśnić. 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeżeli ktoś zarabia więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, jest zwolniony z opłacania składek na ZUS. W tym roku mówimy tu o zarobkach prawie 132 tys zł. Jeżeli ktoś zarobił więcej – zaprzestaje opłacać składki na ZUS. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z kasu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie trzeba wypłacać wysokich emerytur, jakie zostałyby wypracowana przez osoby, wpłacające bardzo duże składki. 

Jam mówią badania, na nowym systemie straciłoby około 350 tys. Mówimy tu oczywiście o osobach najlepiej zarabiających. Z kolei do kasy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło by około 5 mld złotych więcej. Praktycznie więc tyle samo pieniędzy zostałoby w budżecie państwa, gdyż to właśnie z państwowej kasy przelewane są pieniądze, które mają załatać dziurę w budżecie ZUS. 

Projekt krytykowany jest z każdej strony, a zwłaszcza przez przedsiębiorców. Otóż jeśli zmiany zostaną przyjęte, oni także będa ponosić tego konsekwencje w postaci wyższych składek. Mówi się też, że sporo specjalistów – bo to właśnie oni najwięcej zarabiają – wyemigruje w poszukiwaniu wyższych zarobków. Ponadto mogą oni rezygnować z umów o pracę i będa przechodzić na inną formę świadczenia usług. I de facto skarb państwa może na tym stracić. 

Zobaczymy jak potoczy się sprawa ze zniesieniem limitu opłaty składek do ZUS a o wszelkich sprawach będziemy informować zainteresowanych na bieżąco.

Skomentuj artykuł