Czy sprzedając na Allegro muszę płacić podatek

Platforma Allegro, na której można sprzedawać i kupować różne produkty zyskuje coraz większą popularność. Każdego roku przeprowadza się na niej coraz więcej transakcji kupna-sprzedaży, każdego miesiąca przybywają nowi użytkownicy portalu. Dla jednych jest to znakomite miejsce by pozbyć się z domu niepotrzebnych rzeczy, dla innych okazja by nieco taniej kupić ubrania, zabawki czy narzędzia. Ale są też osoby, które traktują Allegro jako źródło dochodu i prowadzą tam regularną sprzedaż. Oczywiście każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że od uzyskanych dochodów musimy odprowadzić podatek. A jak wygląda ta sprawa w przypadku handlu na Allegro?

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, nie mamy żadnych wątpliwości. Od zysków uzyskanych zysków muszą one płacić podatek. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku osób fizycznych, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Aby nie płacić podatku od zysków z przeprowadzonych transakcji, muszą one spełnić kilka warunków. Po pierwsze, sprzedaż na Allegro nie powinna mieć charakteru ciągłego i zorganizowanego. Po drugie, przedmioty które są wystawiane na aukcje, nie powinny być nabywane z myślą o ich sprzedaży. Po trzecie, osoba która wystawia jakiś przedmiot, powinna być jego właścicielem od co najmniej 6 miesięcy. Po czwarte wreszcie, jeżeli sprzedaż na Allegro stanowi jedyny dochód dla osoby wystawiającej aukcje, zyski nie mogą przekroczyć 3 091 zł – jest to kwota wolna od podatku.

Jak widać, dosyć istotną sprawą może być udowodnienie, że sprzedany przedmiot był naszą własnością ponad 6 miesięcy. Dlatego warto przechowywać paragonu otrzymane od sprzedawcy w dniu zakupu wystawianego przedmiotu, by w razie konieczności przedstawić je do Urzędu Skarbowego. Instytucja ta ma prawo żądać od administratora serwisu wszystkich danych związanych z jego użytkownikami, a zwłaszcza osób, które sprzedają na nim różne produkty. Lepiej więc unikać kłopotów ze skarbówką, więc jeśli mamy w planach regularną sprzedaż na Allegro, zastanówmy się czy nie przeprowadzać takich w ramach założonej przez nas działalności gospodarczej.

Posted in Podatki and tagged , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv