Czy sprzedając na Allegro muszę płacić podatek

1
252

Platforma Allegro, na której można sprzedawać i kupować różne produkty zyskuje coraz większą popularność. Każdego roku przeprowadza się na niej coraz więcej transakcji kupna-sprzedaży, każdego miesiąca przybywają nowi użytkownicy portalu. Dla jednych jest to znakomite miejsce by pozbyć się z domu niepotrzebnych rzeczy, dla innych okazja by nieco taniej kupić ubrania, zabawki czy narzędzia. Ale są też osoby, które traktują Allegro jako źródło dochodu i prowadzą tam regularną sprzedaż. Oczywiście każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że od uzyskanych dochodów musimy odprowadzić podatek. A jak wygląda ta sprawa w przypadku handlu na Allegro?

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, nie mamy żadnych wątpliwości. Od zysków uzyskanych zysków muszą one płacić podatek. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku osób fizycznych, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Aby nie płacić podatku od zysków z przeprowadzonych transakcji, muszą one spełnić kilka warunków. Po pierwsze, sprzedaż na Allegro nie powinna mieć charakteru ciągłego i zorganizowanego. Po drugie, przedmioty które są wystawiane na aukcje, nie powinny być nabywane z myślą o ich sprzedaży. Po trzecie, osoba która wystawia jakiś przedmiot, powinna być jego właścicielem od co najmniej 6 miesięcy. Po czwarte wreszcie, jeżeli sprzedaż na Allegro stanowi jedyny dochód dla osoby wystawiającej aukcje, zyski nie mogą przekroczyć 3 091 zł – jest to kwota wolna od podatku.

Jak widać, dosyć istotną sprawą może być udowodnienie, że sprzedany przedmiot był naszą własnością ponad 6 miesięcy. Dlatego warto przechowywać paragonu otrzymane od sprzedawcy w dniu zakupu wystawianego przedmiotu, by w razie konieczności przedstawić je do Urzędu Skarbowego. Instytucja ta ma prawo żądać od administratora serwisu wszystkich danych związanych z jego użytkownikami, a zwłaszcza osób, które sprzedają na nim różne produkty. Lepiej więc unikać kłopotów ze skarbówką, więc jeśli mamy w planach regularną sprzedaż na Allegro, zastanówmy się czy nie przeprowadzać takich w ramach założonej przez nas działalności gospodarczej.

1 komentarz

  1. Piotrek 31 grudnia, 2020 at 09:16 Odpowiedz

    Artykul jest z marca 2019. Moim zdaniem kwota wolna od podatku za 2018 tok wynosila ponad 6000 a nie 3091. A obecnie za 2020 rok jest to 8001zl.

Skomentuj artykuł