Czy w 2021 roku będziemy w Polsce płacić nowe podatki?

0
355

Chociaż do zakończenia 2020 roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, to coraz częściej słyszymy o zmianach jakie mają nastąpić w naszym kraju w roku 2021. Dotyczą one min. Podatków. Chociaż w czasie kampanii prezydenckiej rząd zapewniał nas że nowych danin nie będzie, jednakże rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Zobaczmy więc, jak mogą wzrosnąć koszty naszego życia poprzez podwyższenie podatków.

Podatek „cukrowy”

Większość z jej założeń wejdzie w życie od 01 stycznia 2021. I tak według ustawy zostaną wprowadzone opłaty od napojów słodzonych. Stała opłata to 50 groszy za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub innej substancji słodzącej. Jeżeli napój zawiera kofeinę lub taurynę opłata wzrośnie o 10 groszy za litr. Ponadto będziemy mieli do czynienia z opłatą za każdy gram cukru powyżej 5gram na 100 ml napoju. Będzie ona wynosiła 5 groszy za gram. Jak łatwo się domyśleć, opłata ta spowoduje wzrost cen napojów z dodatkiem cukru

Podatek „od małpek”

Przedsiębiorcy sprzedający alkohol w butelkach o objętości do 300 ml – tzw. „małpki’ – będą musieli wpłacać do budżetu państwa 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu który będzie sprzedawany w takich opakowaniach. Podobnie jak w przypadku podatku „cukrowego” także i ta opłata spowoduje podwyżkę cen za alkohol w małych opakowaniach.

Podwyższony abonament RTV

Od przyszłego roku więcej zapłacimy za abonament radiowo – telewizyjny. W przypadku gdy używamy tylko radia miesięcznie zapłacimy 7.5 zł – podwyżka o 50 groszy. W przypadku używania telewizora i radia zapłacimy 24.5 zł – podwyżka o 1.8 zł.

Podatek spółek komandytowych

Mówi się powszechnie, że od 2021 roku podatek CIT będą płacić spółki komandytowe. Do tej pory nie musiały tego robić. Podatek ten mają płacić zarówno spółki komandytowe jak i jawne. Założeniem wprowadzenia tego podatku jest uszczelnienie systemu podatkowego.

To tylko część nowych danin, które mają obowiązywać w nowym roku. Mówi się także o wprowadzeniu podatku handlowego, podatku „od deszczu”, podatku „od plastiku”, czy też podatku od węgla. Ile z nich wejdzie w życie i o ile zwiększą się nasze daniny do Urzędu Skarbowego (bezpośrednio lub pośrednio) jeszcze nie wiadomo. Ale na pewno nie jest to dobra wiadomość dla naszego domowego budżetu w którym poprzez nowe podatki będziemy mieli mniej pieniędzy do dyspozycji.

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów