Czy w Polsce pojawi się podatek od plastiku?

0
238

Co jakiś czas pojawia się w naszym kraju pomysł, na wprowadzenie nowego podatku. Tym razem, Stowarzyszenie Polski Recykling zaproponowało wprowadzenie podatku od plastiku. Dzięki temu, w naszym kraju zwracało by się większą uwagę na recykling i plastikowe odpady były by chętniej wykorzystywane do ponownego przetwarzania.

Propozycja Stowarzyszenie zakłada, że podatkiem objęte były by wyroby plastikowe (zarówno produkcji krajowej jak i te pochodzące z zagranicy), które nie zawierają w sobie przynajmniej 30% plastiku pochodzącego z recyklingu. Wprowadzenie takich przepisów, miało by zwiększyć zainteresowanie przemysłu surowcami powstałymi z recyklingu. Pomoże to w rozwoju branży związanej z odzyskiwaniem plastiku i pomoże odzyskać jeszcze więcej plastikowych opakowań czy innego rodzaju wyrobów.

Nie jest to pierwszy przypadek w Europie, kiedy mówi się o takim podatku. Jego wprowadzenie zapowiedziała już Wielka Brytania (na takich samych zasadach jak proponuje się w Polsce czyli od produktów zawierających mniej niż 30% plastiku pochodzącego z recyklingu). Na dostosowanie się do nowych przepisów firmy w UK maja dwa lata.

Czy podatek od plastiku może zostać w naszym kraju wprowadzony? Na pewno są dwa czynniki które za takim rozwiązaniem przemawiają. Mówimy tu o czynnościach związanych z ochroną środowiska, które są wykonywane na całym Świecie. Wiele krajów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musimy zacząć jeszcze bardziej dbać o naszą planetę, aby nie doszło do wielkiego kataklizmu. Ograniczenia w wytwarzaniu plastiku na pewno jest to droga właśnie w tym kierunku. Po drugie, po kryzysie związanym z koronawirusem nasz rząd będzie szukał dodatkowych wpływów do budżetu państwa, aby niwelować dziurę budżetową, z jaką obecnie mamy do czynienia. I na pewno będą wprowadzane dodatkowe podatki. Podatek od plastiku może być jednym z nich.

Skomentuj artykuł