Czy w Polsce pojawi się podatek od plastiku?

Co jakiś czas pojawia się w naszym kraju pomysł, na wprowadzenie nowego podatku. Tym razem, Stowarzyszenie Polski Recykling zaproponowało wprowadzenie podatku od plastiku. Dzięki temu, w naszym kraju zwracało by się większą uwagę na recykling i plastikowe odpady były by chętniej wykorzystywane do ponownego przetwarzania.

Propozycja Stowarzyszenie zakłada, że podatkiem objęte były by wyroby plastikowe (zarówno produkcji krajowej jak i te pochodzące z zagranicy), które nie zawierają w sobie przynajmniej 30% plastiku pochodzącego z recyklingu. Wprowadzenie takich przepisów, miało by zwiększyć zainteresowanie przemysłu surowcami powstałymi z recyklingu. Pomoże to w rozwoju branży związanej z odzyskiwaniem plastiku i pomoże odzyskać jeszcze więcej plastikowych opakowań czy innego rodzaju wyrobów.

Nie jest to pierwszy przypadek w Europie, kiedy mówi się o takim podatku. Jego wprowadzenie zapowiedziała już Wielka Brytania (na takich samych zasadach jak proponuje się w Polsce czyli od produktów zawierających mniej niż 30% plastiku pochodzącego z recyklingu). Na dostosowanie się do nowych przepisów firmy w UK maja dwa lata.

Czy podatek od plastiku może zostać w naszym kraju wprowadzony? Na pewno są dwa czynniki które za takim rozwiązaniem przemawiają. Mówimy tu o czynnościach związanych z ochroną środowiska, które są wykonywane na całym Świecie. Wiele krajów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musimy zacząć jeszcze bardziej dbać o naszą planetę, aby nie doszło do wielkiego kataklizmu. Ograniczenia w wytwarzaniu plastiku na pewno jest to droga właśnie w tym kierunku. Po drugie, po kryzysie związanym z koronawirusem nasz rząd będzie szukał dodatkowych wpływów do budżetu państwa, aby niwelować dziurę budżetową, z jaką obecnie mamy do czynienia. I na pewno będą wprowadzane dodatkowe podatki. Podatek od plastiku może być jednym z nich.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv