Drożej zapłacimy za interpretacje skarbowe

Prawo skarbowe jest bardzo zawiłe i skomplikowane, w związku z czym, często mamy problemy z jego interpretacją. Na całe szczęście, każdy podatnik może złożyć prośbę do Urzędu Skarbowego o wyjaśnienie danej zawiłości i o wydanie interpretacji przepisów skarbowych. Jak do tej pory, za każdy wniosek musimy zapłacić 40 zł. Jednakże resort finansów pracuj nad wprowadzeniem zmian w wyniku których za interpretacje przepisów będziemy musieli płacić. Możliwe, że jedna opinia będzie kosztować nas nawet 2 000 zł. Taka opłata może być wymagana gdy wniosek będzie szczególnie skomplikowany. Na zapłatę będziemy mieli 7 dni. Na szczęście każdy podatnik będzie miał prawo złożyć zażalenie na to postanowienie, a jeżeli zostanie ono odrzucone będziemy mogli złożyć skargę do Sądu Administracyjnego. Kolejną zmianą nad jaką pracuje Ministerstwo Finansów jest mnożenie opłat za interpretację podatkową przez liczbę podmiotów, gdy składają oni wniosek grupowy. Także i w tym przypadku koszty związane z uzyskaniem interpretacji wzrosną i to bardzo.

Z czego bierze się chęć wprowadzenia tych opłat? Jak podają eksperci, chodzi o zniechęcenie podatników do składania wniosków o interpretację dzięki czemu zmniejszą się koszty związane z działalnością Urzędów Skarbowych. Jak podaje resort finansów koszt jednej interpretacji to średnio 1 000 zł więc w sumie powstają przez nie spore koszty. Niestety dla podatników wprowadzane zmiany nie są korzystne, gdyż nie każdego będzie teraz stać na złożenie wniosku o interpretacje, przez co będzie istniało większe prawdopodobieństwo że nie do końca będziemy rozumieć prawo skarbowe.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv