Jak założyć działalność gospodarczą?

O prowadzeniu własnej firmy marzy wiele osób. Nie mamy wtedy “szefa na głowie”, kierujemy firmą według naszych planów, a dochody, jakie uzyskujemy, w całości lądują w naszym portfelu. Na pewno jest to komfortowe rozwiązanie, chociaż musimy pamiętać, że prowadzenie własnej firmy wcale nie jest łatwe i zyskowne. To właśnie dlatego w ciągu pierwszego roku od założenia firmy, ponad 25% z nich jest zamykana. Ale oczywiście na samym początku prowadzenia firmy nikt o tym nie myśli, tylko mozolnie przechodzi wszystkie etapy związane z jej założeniem. Poniżej postaramy się wyjaśnić co musimy zrobić, by nasza działalność została zarejestrowana.

Pierwszym krokiem przy rejestracji firmy, jest wypełnienie formularza CEIDG-1. Gdy mamy wypełnione już wszystkie rubryki, musimy go złożyć osobiście w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy, listem poleconym, elektronicznie z użyciem bezpiecznego podpisu i elektronicznie bez użycia bezpiecznego podpisu. Gdy pierwszy etap mamy już za sobą i nasza firma jest już zarejestrowana, musimy “zdobyć” Numer REGON oraz numer NIP. Jeżeli w momencie rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej mieliśmy już NIP – sprawa jest jasna i prosta – nie ulega on zmianie. Jeżeli go nie mamy, musimy się o niego postarać. Przypomnijmy, że numer ten jest niezbędny do celów podatkowych. Jeśli chodzi o numer REGON, to jest nam on niezbędny przy kontaktach ze skarbówką i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Potrzebujemy go także w momencie podpisywania każdej umowy czy do innych rozliczeń. 

Każdy nowy przedsiębiorca musi też wybrać formę opodatkowania, czyli sposób w jaki będzie prowadził księgowość. Do wyboru mamy:

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych, 
  • Podatek liniowy, 
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, 
  • Kartę podatkową 

Po zakończeniu tych etapów, nasza firma może już działać. Musimy jeszcze tylko otworzyć firmowe konto bankowe i jeśli potrzebujemy, postarać się o uzyskanie odpowiednich licencji czy koncesji. Powinniśmy też sobie wyrobić pieczątkę, która wprawdzie nie jest wymagana w przepisach prawa, jednak jej posiadanie jest bardzo pomocne i niezmiernie ułatwia nam życie.  

Warto zaznaczyć, że podmiotem, który bywa szczególnie pomocny na każdym etapie przygody z własną działalnością jest biuro rachunkowe, któremu można oddelegować wiele skomplikowanych spraw i nie tylko w materii podatków. Biura rachunkowe świadczą pomoc w takich obszarach jak doradztwo podatkowe, usługi księgowe Szczecin, kadry i płace oraz inne.

Posted in Inne.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv