Jakie będą koszty reformy podatkowej

0
112

Kilka razy już pisaliśmy, że Rząd zamierza wprowadzić wiele zmian związanych z naszymi podatkami. W najbliższym czasie ma zostać min obniżony PIT z 18 do 17%, a także podwyższone mają zostać o połowę koszty uzyskania przychodów. Ocenia się, że koszty tych reform czyli budżet państwa straci na tym około 10 mld zł.  

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy związanej z reformami systemu podatkowego wraz z komentarzem. Wynika z niego, że zmiany będą kosztować cały sektor publiczny 9 mld 698 mln zł rocznie. Koszt ten będzie podzielony na dwie główne części. Do budżetu państwa nie trafi około 4 mld 825 mln zł, a jednostki samorządu terytorialnego nie dostaną 4 mld 812 mln zł. Ponadto budżet NFZ zostanie uszczuplony o 50 mln zł. 

W komentarzu możemy też przeczytać, że zmiana podatków będzie dotyczyła około 25 mln podatników. Jako główny powód ich wprowadzenia określa się zmniejszenie klina podatkowego czyli różnicy naszych dochodów netto od kwoty jaka na nasze zatrudnienie wydaje firma. Zmiany mają też być zachętą do legalnego zatrudniania i podpisywania umów o pracę. Czy rzeczywiście do tego dojdzie – przekonamy się w najbliższym czasie. Albowiem według twórców projektu, ustawa ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Skomentuj artykuł