Jakie wpływy do budżetu przyniosą zmiany w podatku CIT?

Resort finansów przygotował raport z którego wynika że wszystkie zmiany ustaw związane z podatkiem CIT mają przynieść do budżetu państwa dodatkowe 1.6 mld zł. Zmiany te mają przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej. Ministerstwo planuje znowelizować ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawę o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami i inne ustawy związane z tym podatkiem. Na skutek wprowadzonych zmian, system podatkowy powinien zostać uszczelniony co zwiększy ilość środków pływających do budżetu państwa. Według planu 1.2 mld zł zyska bezpośrednio budżet a około 400 mln zł samorząd terytorialny. 

Wprowadzenie zmian jest także związane z wdrożeniem prawa polskiego do unijnych dyrektyw ATAD2 oraz MDR. Ta pierwsza związana jest z rozbieżnościami w kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich natomiast druga mówi o obowiązku automatycznej wymiany informacji związanych z opodatkowaniem. 

Projekty ustaw przewidują także wprowadzenie do ustawy o CIT klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Ma ona ograniczyć prawo do podwyższania kosztów podatkowych o hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego do sytuacji uzasadnionych ekonomicznie. 

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv