Jakie zmian w podatkach na rok 2019 planuje polski Rząd

Chociaż do zakończenia 2018 roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, podatnicy już są informowani o ewentualnych zmianach w systemie podatkowym w roku 2019. Jak co roku, możemy się w nim spodziewać kilku zmian, o czym mniej lub bardziej oficjalnie jesteśmy informowani przez Rząd czy też Ministerstwo Finansów. Przeanalizujmy więc, czego możemy się spodziewać po 1 stycznia 2019 roku.

Pierwszą z proponowanych zmian jest tzw. exit tax. Będą go musiały płacić firmy lub osoby fizyczne, które zamierzają przenieść się za granicę. W przypadku firm, do Urzędu Skarbowego trzeba będzie zapłacić 19% wartości a w przypadku osób fizycznych 3 lub 19% aktywów finansowych powyżej 2 mln zł. Musimy pamiętać, że podatek ten obejmie nie tylko przychody, które są związane z działalnością gospodarczą, ale także i udziały w spółkach, instrumenty pochodne itp.

Kolejną zmianą w podatkach są nowe zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Jeżeli ktoś korzysta ze służbowych aut do celów służbowych i prywatnych, będzie mógł odliczyć od przychodu jedynie 50% wydatków na pojazd, a jeżeli ktoś użytkuje pojazd jedynie w celach prywatnych, będzie mógł odliczyć tylko 20%. Nie będzie już tzw. „kilometrówki”. Podniesiona zostanie do 150 tyś zł kwota limitu wartości samochodu osobowego, do którego będzie można w pełni odliczyć odpisy amortyzacyjne.

Zmian mogą spodziewać się także osoby handlujące kryptowalutami. Zostanie wprowadzony podatek od dochodu związanego z obrotem wirtualnymi pieniędzmi, który wyniesie 19%. Ewentualne straty wynikające z takiego handlu, nie będzie można odliczać od dochodu firmy.

Rząd w 2019 roku planuje też obniżyć podatek CIT dla małych firm oraz firm rozpoczynających działalność gospodarczą z 15 na 9%. Rozszerzony także zostanie zakres zwolnienia z podatku CIT a także PIT, związany ze sprzedażą całości lub części nieruchomości, która wchodzi w skład gospodarstwa rolnego.

Zmienią się także zasady opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych w przypadku spadku. Teraz podatek należy zapłacić gdy sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od dnia nabycia nieruchomości. Według nowego projektu data będzie liczona od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Małżonkowie i osoby samotne które wychowują dzieci, będą mogli rozliczyć się na preferencyjnych zasadach nawet w przypadku złożenia zeznania po 30 kwietnia. Dłuższy będzie także czas, gdy będzie można korzystać z ulgi mieszkaniowej. Zamiast 2 będzie na to 3 lata.

Z całą pewnością podane zmiany nie są wszystkimi, z jakimi spotkamy się w przyszłym roku. Dlatego osoby interesujące się tym tematem muszą na bieżąco śledzić wszelkie informacje związane z podatkami, by wiedzieć ile pieniędzy musimy odsyłać do Urzędu Skarbowego.

Zmian w przepisach przybywa równiez dla firm. Gdyby nie  dedykowane rozwiazania informatyczne firmy i Panie w księgowości bardzo szybko osiągnęłyby kres mocy przerobowych… Na szczęście (również dla klientów biur) na rynku dostępne jest oprogramowanie księgowe, ktore zawsze zgodnie z najnowszym prawem wyśle odpowiednie e-deklaracje do Urzędu Skarbowego oraz do ZUSu.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki, Polityka.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv