Jeszcze kilka tygodni by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym

0
132

Kwiecień jest miesiącem, w którym częściej niż zwykle myślimy o podatkach. Jest to spowodowane tym, że do końca tego miesiąca musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i dokonać ewentualnej dopłaty podatku lub też oczekiwać na jego zwrot. W tym roku rozliczenie z podatkiem jest o tyle łatwiejsze, że możemy skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanego programu przygotowanego przez Rząd.

Od 15 lutego 2019 roku na Portalu Podatkowym możemy znaleźć specjalną usługę “Twój e-PIT”. Znajdziemy tam nasze zeznanie podatkowe, przygotowane przez Urząd Skarbowy. Jeżeli uznamy że zostało ono przygotowane w prawidłowy sposób i nie chcemy w nim nic poprawiać, musimy je po prostu zatwierdzić i nasza “praca” związana z rozliczeniem podatkowym się kończy. W ten sposób mogą rozliczyć się osoby wypełniające PIT 37 i PIT 38. Jeśli się z nim nie zgadzamy możemy nasze zeznanie podatkowe złożyć w sposób samodzielny. Musimy też pamiętać, że deklaracje możemy poprawić lub uzupełnić. Chodzi tu przede wszystkim o przekazanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego i o rozliczenie ulg podatkowych.

Jak informuje Ministerstwo Finansów do końca marca za pośrednictwem usługi Twój e-PIT rozliczyło się z US ponad 3 mln osób. Można się spodziewać, że do końca kwietnia liczba ta znacznie się powiększy, gdyż zwykle zostawiamy rozliczenie z fiskusem na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że jeśli rozliczamy się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT na ewentualny zwrot podatku będziemy czekać maksymalnie 45 dni. W przypadku rozliczenia w formie papierowej, okres ten wydłuża się do 90 dni.

Co zrobić by skorzystać z usługi Twój e-PIT? Przede wszystkim musimy uwierzytelnić się na portalu podatki.gov.pl. W tym celu musimy wpisać numer PESEL lub NIP, datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017, kwotę przychodu z jednej informacji od pracodawców za rok 2018 i kwotę nadpłatu lub podatku do zapłaty z PIT-u za rok 2017. Oczywiście możemy także skorzystać z Profilu Zaufanego.

Skomentuj artykuł