Jeszcze kilka tygodni by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym

Kwiecień jest miesiącem, w którym częściej niż zwykle myślimy o podatkach. Jest to spowodowane tym, że do końca tego miesiąca musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i dokonać ewentualnej dopłaty podatku lub też oczekiwać na jego zwrot. W tym roku rozliczenie z podatkiem jest o tyle łatwiejsze, że możemy skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanego programu przygotowanego przez Rząd.

Od 15 lutego 2019 roku na Portalu Podatkowym możemy znaleźć specjalną usługę “Twój e-PIT”. Znajdziemy tam nasze zeznanie podatkowe, przygotowane przez Urząd Skarbowy. Jeżeli uznamy że zostało ono przygotowane w prawidłowy sposób i nie chcemy w nim nic poprawiać, musimy je po prostu zatwierdzić i nasza “praca” związana z rozliczeniem podatkowym się kończy. W ten sposób mogą rozliczyć się osoby wypełniające PIT 37 i PIT 38. Jeśli się z nim nie zgadzamy możemy nasze zeznanie podatkowe złożyć w sposób samodzielny. Musimy też pamiętać, że deklaracje możemy poprawić lub uzupełnić. Chodzi tu przede wszystkim o przekazanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego i o rozliczenie ulg podatkowych.

Jak informuje Ministerstwo Finansów do końca marca za pośrednictwem usługi Twój e-PIT rozliczyło się z US ponad 3 mln osób. Można się spodziewać, że do końca kwietnia liczba ta znacznie się powiększy, gdyż zwykle zostawiamy rozliczenie z fiskusem na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że jeśli rozliczamy się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT na ewentualny zwrot podatku będziemy czekać maksymalnie 45 dni. W przypadku rozliczenia w formie papierowej, okres ten wydłuża się do 90 dni.

Co zrobić by skorzystać z usługi Twój e-PIT? Przede wszystkim musimy uwierzytelnić się na portalu podatki.gov.pl. W tym celu musimy wpisać numer PESEL lub NIP, datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017, kwotę przychodu z jednej informacji od pracodawców za rok 2018 i kwotę nadpłatu lub podatku do zapłaty z PIT-u za rok 2017. Oczywiście możemy także skorzystać z Profilu Zaufanego.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged , , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv