Kiedy nie musimy płacić podatku od sprzedaży na Allegro

W wielu naszych domach i mieszkaniach znajdują się rzeczy, których chcemy się pozbyć. Mówimy tu o zabawkach po naszych dzieciach, z których nasze pociechy dawno już wyrosły, o ubraniach które już się nam znudziły lub już na nas nie pasują itp. Oczywiście najprościej jest je wyrzucić ale wtedy nie mamy z nich żadnego przychodu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się sprzedawać niepotrzebne rzeczy na serwisie aukcyjnym Allegro. Portal ten “kojarzy” osoby które chcą sprzedać jakieś przedmioty z osobami, które chcą je kupić. Możemy na nim spotkać zarówno rzeczy nowe, jak i używane. Każdego dnia dochodzi na nim do wielu tysięcy transakcji, po których wystawione przedmioty zmieniają właściciela. Kupujący cieszą się, bo mogą nabyć rzeczy, które są np niedostępne w sklepach, a sprzedający są zadowoleni, bo w ich portfelach pojawia się dodatkowa gotówka. Ale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli osiągamy gdzieś przychody, powinniśmy odesłać do Urzędu Skarbowego daninę w postaci podatku. Czy tak też jest w przypadku sprzedaży na Allegro? Zobaczmy co na ten temat mówi prawo podatkowe. 

O tym czy musimy płacić podatek w związku ze sprzedażą na Allegro, decyduje kilka czynników. Jeżeli aukcje wystawiane są przez osoby które prowadzą działalność gospodarczą nie mamy żadnych wątpliwości – od zysków uzyskanych w ramach takiej sprzedaży muszą one zapłacić podatek. Natomiast nieco inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o osoby fizyczne. Podatek muszą one płacić, gdy: 

  • Sprzedaż na Allegro ma charakter ciągły i zorganizowany,
  • Sprzedają przedmioty, który były nabyte z myślą o dalszej odsprzedaży, 
  • Wystawiane przedmioty są w ich posiadaniu krócej niż 6 miesięcy. 
  • Sprzedaż na Allegro jest jedynym dochodem wystawiających aukcje i zyski przekroczyły 3 091 zł. 

Sprzedaż na Allegro może być doskonałym sposobem na “podratowaniem” naszego domowego budżetu. Pamiętajmy tylko o tym, by sprzedając różnego rodzaju przedmioty postępować zgodnie z prawem, by nie narazić się na kłopoty ze strony Urzędu Skarbowego. 

 

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv