Konsultacje na temat podatku od cukru

Trwają konsultacje związane z wprowadzeniem tzw “podatku od cukru”. Pisaliśmy już o nim na naszej stronie kilka razy. Możliwe, że na skutek rozmów pomiędzy resortem zdrowia a przedstawicielami branż ustawa wprowadzająca opłaty za napoje słodzone zostanie nieco zmieniona. Ministerstwo będzie proponować niższą wysokość opłaty od producentów napojów. W związku z tym wpływy do budżetu z tytuły podatku od cukru zmniejsza sie o około 40% co daje nam kwotę miliarda złotych. Będzie to prawdopodobnie skutkowało zmianą projektu budżetu na 2020 rok.
Nowy plan przewiduje wniesienie stałej opłaty w wysokości 50 groszy za litr napoju oraz zmiennej w wysokości 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5gr/100 ml. Przypomnijmy, że we wcześniejszej propozycji była mowa o opłacie w wysokości 1 zł za litr napoju.
Poniżej przedstawiamy wypowiedź wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego:
Nasza propozycja to jasny sygnał, że słuchamy partnerów, w tym tych z rynku. Po to prowadzone są wysłuchania publiczne. Dajemy jasny sygnał, że dla nas wpływy z opłaty mają drugorzędne znaczenie. Ważniejsze jest zmniejszenie spożycie cukru, a tym samym zdrowie Polaków. Część zmienna opłaty jest swego rodzaju zachętą do działań producentów na rzecz ograniczenia zawartości cukru w napojach. Jeżeli wpływy będę mniejsze, ale spadnie spożycie, to bardzo dobrze, bo dla nas ważniejsza jest mniejsza konsumpcja cukru
Ze zmianami w ustawie spotkamy się prawdopodobnie także i w przypadku popularnych “małpek”. Mówimy tu o alkoholu w małych butelkach. Ale tutaj nie zmieni się wysokość opłaty tylko sposób jej pobierania. Zamiast opłat pobieranych od sklepów, zostaną one przesunięte na hurtownie które je sprzedają.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv