“Mały ZUS” pozwala płacić niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują w naszym kraju nowe przepisy związane z ubezpieczeniem przedsiębiorców w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tzw “Mały ZUS” pozwala wielu biznesmenom na płacenie niższych składek do tej instytucji co z pewnością zostanie przyjęte przez nich z wielkim entuzjazmem.

Niższe składki mogą płacić ci przedsiębiorcy, których przychód w 2018 roku nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 63 tys zł. Ponadto przedsiębiorca musi być zarejestrowany w CEIDG, nie może rozliczać się według ryczałtu lub karty podatkowej, nie może korzystać z “ulgi na ZUS” czyli z preferencyjnych zasad opłacania składek do tej instytucji, musi prowadzić biznes co najmniej 60 dni, a także nie może świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony w poprzednim roku kalendarzowym. Z “Małego ZUS-u” nie mogą skorzystać osoby prowadzące inną pozarolniczą działalność jak artyści lub twórcy, a także osoby wykonujące wolne zawody, wspólnicy w spółkach a także ci biznesmeni, którzy prowadzą szkoły lub inne placówki wychowawcze.

Nowe zasady opłacania składek dotyczą ubezpieczeń społecznych, a więc składki rentowej, emerytalnej, wypadkowej i chorobowej. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać w dotychczasowym wymiarze. Z obniżonych składek można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy. Z uprawnienia można będzie w każdej chwili zrezygnować, ale rezygnacja ta będzie nieodwołalna.

Posted in Biznes and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv