Mandat za niezmienione opony w samochodzie

Ze względu na zmienne temperatury w Polsce w okresie wiosennym i jesiennym, kierowcy nie zawsze wiedzą, w którym momencie powinna nastąpić zmiana opon, aby nie zostali już zaskoczeni przez warunki pogodowe.

Kiedy wymiana opon z zimowych na letnie?

Polskie prawo w tej kwestii niczego nie narzuca, natomiast powinniśmy pamiętać o tym, że zmiana opon na letnie pozwoli uniknąć odkształcania się opon, które prowadzi do utraty odpowiedniego kontaktu z nawierzchnią, a ponadto szybszego zużycia bieżnika i piszczących opon podczas jazdy. Kierowcom, którzy nie chcą zmieniać ogumienia, grozi mandat za niezmienione opony.

Kiedy wymiana opon z letnich na zimowe?

W tym przypadku również nie ciąży na kierowcach żaden obowiązek, a polski ustawodawca nie przewiduje jakichkolwiek konsekwencji prawnych dla osób jeżdżących przez cały rok na letnich oponach.

Zmiana opon pozwoli jednak na skrócenie drogi hamowania, a ostre zakręty oraz niewielkie wzniesienia przestają być przeszkodą dla samochodu i kierowcy.

Za co można otrzymać mandat 500 zł?

Chociaż policja nie może nałożyć na kierowcę mandatu za niezmienione opony, to w przypadku kiedy jego opony mają starty bieżnik – należy mu się mandat w wysokości 500 zł. Minimalną wartością bieżnika jest 1,6 mm, ale jeśli opony posiadają wskaźniki TWI i ich minimalna wartość wynosi 2,0 mm, to nie należy sugerować się wyłącznie rozporządzeniem o wartości 1,6 mm.

Opony z kolcami

W Polsce nie jest dozwolona jazda na oponach z kolcami, za co grozi mandat w wysokości 100zł. Jedynie w przypadku organizacji imprez specjalnych lub wyścigów, za zgodą zarządcy drogi (ze względu na możliwość jej uszkodzenia), można poruszać się na takim typie opon.

Łańcuchy na koła

W Polsce jedynie w wyjątkowych sytuacjach dozwolone jest założenie łańcuchów śniegowych. Można je zamontować wtedy, kiedy droga jest bardzo zaśnieżona lub pokryta ubitym śniegiem.

Są też miejsca, w których jest obowiązek poruszania się na łańcuchach, kierowców informuje o tym specjalny znak drogowy. W takiej sytuacji trzeba założyć łańcuchy przynajmniej na dwa koła – przednie lub tylne, w zależności od napędu samochodu.

Jak wygląda prawo w sąsiadujących krajach?

Planując wyjazd poza granice naszego kraju, należy się zainteresować jakie prawo dotyczące ogumienia samochodu, obowiązuje w kraju, do którego się udajemy. W wielu z można otrzymać mandat za brak opon zimowych.

W Czechach obowiązuje nakaz jeżdżenia na oponach zimowych od 1 listopada do końca marca, natomiast na Słowacji i w Niemczech, zimowe opony są wymagane w każdym momencie, w którym jezdnia pokryta jest śniegiem lub lodem.

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz na portalu https://kruczek.pl/

Posted in Inne.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv