Ministerstwo Finansów chce wprowadzić niższe podatki

Minister Finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że Rząd planuje obniżenie podatków. W planach jest obniżenie PIT do 17% a także wprowadzenie zerowego PIT dla młodych, zatrudnionych na etacie. Niższy PIT miałby wejść w życie od 2020 roku, a zerowa stawka podatkowa dla osób poniżej 26 roku życia od 1 października 2019 roku. Oznaczałoby to wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej i nowego progu podatkowego. Za zarobki do 42 764 zł płacilibyśmy PIT w wysokości 17%. Gdy nasze dochody przekroczą tę kwotę ale nie będą wyższe niż 85 528 zł, zapłacimy 18% PIT. Gdy ta ostatnia kwota zostanie przekroczona, zapłacimy 32% podatek.

Jaki będzie to koszt dla budżetu? Minister Finansów mówi że będzie to ponad 10 mld zł rocznie. Złoży się na to obniżenie PIT do 17% – około 5.5 mld zł, zerowy PIT dla młodych – około 1.7 mld zł, koszt uzyskania przychodów – około 3.4 mld zł.

Zmiany mają na celu przede wszystkim zachęcanie ludzi młodych do zatrudniania się na etacie i rezygnacja z umów o dzieło czy umowy zlecenia. Według Ministerstwa z ulgi zerowego PIT skorzysta około 1.5 mln osób. Na razie projekt trafi do konsultacji publicznych.  

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki, Polityka and tagged , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv