Nie będzie podatku PCC dla handlujących kryptowalutami

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów na temat podatków od handlu kryptowalutami. Wynika z niego, że nie trzeba będzie płacić podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży kryptowalut. A właśnie plany wprowadzenia PCC od kilku tygodni stanowiły największe zmartwienie u osób, które „grają” i zarabiają na kryptowalutach.

Co ciekawe orzeczenie sądowo administracyjne mówi, że kryptowaluty to prawo majątkowe i powinno podlegać opodatkowaniu jako prawo majątkowe. Jednakże Ministerstwo Finansów stwierdziło, że opłacenie podatku PCC w przypadku osób handlujących kryptowalutami może być niezmiernie trudne, a ponadto było by dla nich zbyt kosztowne i zwyczajnie handel przestał by się opłacać. W związku z tym resort finansów chce, aby kryptowaluty były wyłączone spod tego podatku. Na razie wchodziłby w grę okres od lipca tego roku do czerwca roku przyszłego. W tym czasie ma nastąpić dogłębna analiza handlu kryptowalutami, by stworzyć najbardziej optymalny sposób opodatkowaniua handlu i wymiany kryptowalut.

Aktualizacja: Zobacz jak rozliczać kryptowaluty w roku 2019/2020

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged , , , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv