Nowe podatki i opłaty w 2021 roku

Początek nowego roku dla wielu z nas kojarzy się z nowymi podatkami i opłatami. Na pewno w niekorzystny sposób wpłyną one na nasze domowe budżety, dlatego oczekujemy, że będzie ich jak najmniej. Niestety początek 2021 roku nie nastawia nas optymistycznie jeśli chodzi o nasze wydatki. Zobaczmy więc, jakich nowych opłat i podatków możemy spodziewać się w 2021 roku.

podatek cukrowy – producenci napojów słodzonych będą musieli wpłacać do budżetu państwa stałe opłaty w wysokości 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru i 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml napoju. Jak łatwo się domyśleć, podniesie to ceny napojów słodzonych.

podatek od „małpek” – nowa opłata dla producentów alkoholi w butelkach nie przekraczających 300 ml objętości. Wynosi ona 25 od litra stuprocentowego alkoholu który jest sprzedawany w butelkach o małej objętości. Również i w tym przypadku wzrośnie cena alkoholi.

podatek handlowy – forsowany przez rząd już od kilku lat podatek, który maja płacić duże placówki handlowe. Nowa opłata to 0.8% miesięcznego obrotu w przypadku gdy znajduje się on w granicach 17-170 mln zł, oraz 1.4% w przypadku obrotów powyżej 170 mln zł miesięcznie. Jak łatwo się domyśleć, opłata ta zostanie „przerzucona” na klientów poprzez wzrost cen.

podatek od „deszczu” – nowa opłata która dotyczy właścicieli nieruchomości. Będzie ona naliczana jako opłata za usługi wodne, związane z utratą naturalnej retencji. Obecnie jest ona opłacana przez właścicieli nieruchomości których powierzchnia wynosi co najmniej 3.5 tys. mkw. które są zabudowane w minimum 70%. Po zmianach przepisów opłacać ją będą właściciele nieruchomości o powierzchni od 600 mkw. i zabudowie ponad 50%.

podatek od środków transportu – podatek dla osób posiadających środki transportowe, których masa całkowita przekracza 3.5 tony.

W 2021 roku znacznie zwiększą się nasze wydatki, związane ze wzrostem cen. Mówimy tu min. o

– wzroście cen za energię elektryczną,

– opłacie depozytowej za wymianę oleju,

– zwiększeniu opłaty za abonament RTV,

– zwiększonym podatku „od psa”,

– zwiększonym podatku od nieruchomości,

– wzroście cen za wywóz śmieci,

– wzroście podatków lokalnych ( opłata targowa czy uzdrowiskowa),

Jak więc widać, nowych czy zwiększonych opłat będzie sporo. I na pewno statystyczny „Kowalski” mocno odczuje je w swoim domowym budżecie. Będzie to tym bardziej obciążające, że z różnych względów wzrasta też inflacja i ceny w sklepach rosną. Należy więc przygotować się, że jeśli nasze dochody nie wzrosną, będziemy musieli z czegoś zrezygnować, aby nasz domowy budżet nie popadł w finansowe tarapaty.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv