Nowy podatek dla najbogatszych

Premier polskiego Rządu Mateusz Morawiecki zapowiada wprowadzenie nowego podatku. Mają go płacić osoby najbogatsze. Miała by to być tzw. „danina solidarnościowa”, z której wspierane będą programy wsparcia dla potrzebujących i niepełnosprawnych. Jak na razie nie ma dokładnych szczegółów związanych z tym podatkiem. Rząd ma je przedstawić w najbliższym czasie. Wiadomo jedynie, że nowy podatek będzie płaciło około 0.5% najbogatszych Polaków.

Wprowadzenie nowego podatku, ma związek z protestem rodziców, wychowujących niepełnosprawne dzieci. Domagają się oni większych nakładów na ich dzieci, min większych rent, czy dostępności do rehabilitacji. Ponieważ w budżecie nie ujęto środków na realizację tych postulatów, Rząd chce sięgnąć do kieszeni najbogatszych i z ich środków wspomagać niepełnosprawnych. I chociaż cel jest szczytny, to jednakże jest to kolejny podatek, który najlepiej zarabiający będą musieli płacić. Na pewno nie będą oni z tego faktu zadowoleni, co będzie miało wpływ na ich optymalizację podatkową. Możliwe, że przynajmniej część z nich będzie starała się ukryć swoje prawdziwe dochody, by nie płacić dodatkowych pieniędzy do budżetu państwa.

W Ministerstwie Finansów trwają obecnie prace nad nowym rozwiązaniem, które ma szybko zostać wprowadzone w życie.

Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv