Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości

2
180

Każda osoba, która sprzedaje nieruchomość z całą pewnością cieszy się z uzyskanych środków finansowych. Jednakże z tej radości, nie powinniśmy zapomnieć o kilku obowiązkach, jakie są związane z dokonaną transakcją. Jednym z tych obowiązków, jest konieczność uiszczenia podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości. Nie są to kwoty małe, gdyż podatek w tym wypadku, to aż 19% wartości transakcji, więc jest to spora kwota. Na pewno nikt nie chce pozbyć się takiej sumy. Nie ma co liczyć na to, że Urząd Skarbowy „zapomni” o swojej należności. Może on sprawdzać nasze transakcje nawet 5 lat po przeprowadzeniu transakcji. Wydawać by się mogło, że zapłata tego podatku, jest naszym obowiązkiem i z częścią gotówki, możemy się pożegnać, jednakże istnieją legalne sposoby, które pozwalają nam na uniknięcie zapłaty podatku. Zobaczmy więc, co zrobić, by zachować jak najwięcej gotówki.

 1. Jeżeli naszą nieruchomość sprzedamy po 5 latach od daty nabycia nieruchomości, nie będziemy musieli płacić podatku od sprzedaży nieruchomości. Należy tu od razu zaznaczyć, że przy wyliczaniu lat, liczy się nie rok kalendarzowy, ale rok podatkowy. Jeżeli więc nie spieszy się nam z przeprowadzeniem transakcji, może warto poczekać z jej sprzedażą, by nie było potrzeby płacenia podatku.
 2. Koszt podatku można obniżyć, w przypadku, gdy sprzedajemy nieruchomość kupioną od osoby trzeciej. Albowiem, podatek naliczamy od „zysku” pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży. Jeżeli więc kupiliśmy nieruchomość za 250 000 zł, a sprzedajemy ją po 350 000 zł, podatek jaki musimy zapłacić to 100 000 zł. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy wypełniać nasze zeznanie podatkowe.
 3. Gdy przeznaczymy pieniądze które uzyskamy ze sprzedaży nieruchomości na nowy cel mieszkaniowy, także nie musimy płacić podatku. Na zakup musimy wykorzystać cały przychód uzyskany ze sprzedaży. Jeżeli wykorzystamy mniej, będziemy musieli zapłacić proporcjonalnie podatek. Do celów mieszkaniowych możemy tu zaliczyć nieruchomość mieszkaniową, działkę. Możemy również spłacić kredyt mieszkaniowy, lub pieniądze możemy też przeznaczyć na rozbudowę czy remont własnej nieruchomości. Pieniądze należy wydać w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości.

Jak więc widać, jeżeli zastosujemy się do powyższych punktów, możemy uniknąć płacenia podatków lub też znacznie je zmniejszyć. Wykorzystajmy je, by nie pomniejszać naszych zasobów finansowych i wydajmy je na to, co sprawi nam przyjemność.

2 komentarze

 1. Aga 22 października, 2016 at 08:59 Odpowiedz

  Ale bzdury są tutaj napisane….. Nie w ciągu 5 lat od daty nabycia tylko po upływie 5 lat od daty nabycia. Wtedy nie bedzie podatku!!! Nie wiem kto udziela tutaj takich bzdurnych rad, po te zeby zaplacil podatek wlasnie.

  • KWOP.pl 22 października, 2016 at 10:53 Odpowiedz

   Oczywiście ma Pani rację. Przepraszamy za pomyłkę – zwykły błąd ludzki przy pisaniu artykułu. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Podpunkt został poprawiony.

Skomentuj artykuł