Plany podwyższenia akcyzy na papierosy i alkohol

0
112

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że Rząd wysłał do Sejmu projekt ustawy, przewidujący wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol. Podwyżka miałaby wynosić aż 10%. Według wyliczeń, podwyższona akcyza sprawi, że do budżetu państwa wpłynie około 1.7 mld zł dodatkowych środków. 

Podwyżką zostaną objęte wyroby akcyzowe które są używkami. Zaliczamy do nich alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy czy wyroby nowatorskie. Podwyżka miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. 

Proponowana podwyżka, jest wyższa niż zakładał plan budżetowy na kolejny rok. Zapisano w nim, że w roku 2020 akcyza wzrośnie o 3%. Zmiana ta jest spowodowana prawdopodobnie poszukiwaniem dodatkowych środków dla budżetu, by zrealizować obietnice wyborcze związane z min z wypłatą świadczenia z tytułu programu 500 plus czy trzynastej emerytury. Jest to tym bardziej istotne, że jak wynika z analizy danych polska gospodarka “zwalnia”, a więc do budżetu będzie trafiać mniej pieniędzy. 

Czy podwyżka da budżetowi zakładaną ilość pieniędzy? Tego nigdy nie wiadomo. Albowiem na skutek podwyżki cen, może spać sprzedać alkoholi i wyrobów tytoniowych. Ludzie mogą kupować je w sposób nielegalny, co sprawi, że do budżetu trafi mniej pieniędzy. 

Skomentuj artykuł