Po co nam kwota wolna od podatku?

2
185
Kwota wolna od podatku

Chyba każdy z nas wie, że w naszym kraju istnieje kwota wolna od podatku. Ale nie do końca zdajemy sobie sprawę, czemu ta kwota ma służyć. Bo przecież, jeżeli organy rządowe, chcą abyśmy płacili mniej podatków, to idealnym rozwiązaniem jest obniżenie stawki podatku dochodowego, prawda? Wtedy od uzyskanych dochodów, zapłacimy fiskusowi mniej pieniędzy i wszyscy powinni być zadowoleni. Jednakże rządy większości krajów nie stosują tej metody lecz ogłaszają kwotę wolną od podatków.

Na pewno powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Dzięki temu, lepszy start w życiu mają osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Zawsze na samym początku działalności, inwestorzy muszą ponosić spore wydatki, a ich zyski są niewielkie. Więc gdyby od tych niewielkich zysków byli zmuszeni zapłacić podatek, wiele z tych firm musiało by upaść. A tak, dopiero po rozwinięciu biznesu, gdy pojawiają się już większe zyski, zaczyna się płacić podatek. Kwota wolna od podatków, sprzyja też tym, którzy zarabiają najmniej. Często zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, pozwalają nawet nieznaczne polepszyć jakości życia, a także zaspokoić oczywiste, najprostsze potrzeby. Na pewno kwota wolna od podatków, jest też bardziej sprawiedliwa, gdyż dotyczy ona każdego z nas, bez względu na to, ile zarabiamy.

Niestety w naszym kraju, wysokość kwoty wolnej od podatku nie jest zbyt wielka i nie ma takiego znaczenia zarówno dla biznesmenów rozpoczynających działalność gospodarczą, jak i dla tych, którzy zarabiają małe pieniądze. Dlatego polska gospodarka, nie odczuwa aż tak bardzo jej pozytywnego wpływu na jej rozwój.

2 komentarze

  1. Zeto 17 czerwca, 2016 at 14:46 Odpowiedz

    Kwota wolna powinna zostać podwyższona. Jak to może być tak, że nie jest rewaloryzowana pomimo inflacji? Poza tym ta śmieszna kwota ok. 3000zł – heh… 10 000 minimum powinno być, chociaż i tak nie byłaby to zbyt konkurencyjna kwota na tle Europy…

  2. Edo 27 stycznia, 2017 at 09:26 Odpowiedz

    Mnie się to miało przydać właśnie podczas zakładania działalności. Nie jestem niestety pewien, czy się opłaca, bo po upływie 2 lat koszty mnie zeżrą, jeśli nie dorobię się wymarzonych kokosów. Trzeba być realistą.

Skomentuj artykuł