Podatek liniowy – wady i zalety

Podatek liniowy, jest jedną z form opodatkowania, jakie funkcjonują w naszym kraju. Jego istotą jest to, że dochód ma stałą stawkę opodatkowania. Obecnie w Polsce stawka ta wynosi 19%. Co należy zrobić aby rozliczać się z Urzędem Skarbowym w formie podatku liniowego? Jeżeli rozpoczynamy naszą działalność, musimy wskazać formę opodatkowania na druku rejestracyjnym. Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy działalność już prowadzimy. Albowiem nie możemy zmienić formy opodatkowania w trakcie roku. Gdy chcemy to zrobić, musimy złożyć do Urzędu Skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Pismo to trzeba przedstawić do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Zalety podatku liniowego

   -stała stawka, która nie zmienia się nawet w przypadku, gdy firma uzyskuje wysoki dochód,
   -łatwość wyliczenia podatku,
   -brak konieczności płacenia podatku, w momencie gdy firma nie uzyskuje przychodu

  Wady podatku liniowego

   -brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych,
   -brak odliczenia kwoty wolnej od podatku,
   -konieczność prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lu ksiąg rachunkowych

  Podatek liniowy, na pewno nie będzie opłacał się wszystkim przedsiębiorcom, dlatego należy dobrze zastanowić się, zanim podejmiemy decyzje o wyborze tej formy opodatkowania. Nie wiadomo też co się z nią stanie, w związku z planowaną przez Rząd reformą systemu podatkowego, jaka ma nastąpić w roku 2018.

  KWOP.pl

  Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

  Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)

Posted in Podatki and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv