Podatek od zakładów bukmacherskich – jakie podatki płacą w Polsce legalni bukmacherzy?

0
159

Podatek od zakładów bukmacherskich jest w Polsce jednym z najwyższych w Europie. Zgodnie z obowiązującym prawem, wszyscy działający w Polsce bukmacherzy muszą płacić podatek w wysokości 12% swojego obrotu, a więc jest to podatek obrotowy. Pomimo wyraźnie słyszalnych głosów niezadowolenia ze strony branży, nie zdecydowano się na zmianę rodzaju tego podatku na GGR (Gross Gambling Revenue), a więc drugi rodzaj opodatkowania, który bardzo często stosowany jest w wielu krajach Europejskich. Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami opodatkowania?

Podatek obrotowy – jest to podatek liczony „od obrotu”, a więc w przypadku firm bukmacherskich naliczany jest on od wszystkich pieniędzy, które klienci przeznaczą na grę. Mówiąc prościej, od każdego kuponu obstawionego za 10 zł, 1,20 zł (12%) zostanie odprowadzone w postaci podatku. Nie jest przy tym istotne, czy klient bukmachera wygra czy też przegra, bowiem podatek naliczany jest od wszystkich stawek wniesionych przez graczy. Standardem jest (choć możliwe są sporadyczne wyjątki), że bukmacherzy przerzucają ten podatek na graczy, zmniejszając tym samym wszystkie stawki obstawianych przez nich kuponów o 12%. Ten rodzaj opodatkowania zakładów można spotkać, m.in. w Polsce (12%), Francji (9,30%), Niemczech (5%), Austrii (2%) czy na Malcie (0,5%). Stawka podatku stosowana w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie, co prawdopodobnie jest jedną z głównych przyczyn niewielkiej liczby bukmacherów występujących o przyznanie polskiego zezwolenia (lista legalnych bukmacherów: https://www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy/).

Podatek GGR – w przypadku tego rodzaju podatku, kwota do zapłaty obliczana jest od przychodów brutto bukmachera, a więc jest to suma wpłaconych przez klientów pieniędzy na grę pomniejszona o wypłaty wygranych. Ten rodzaj opodatkowania stosowany jest m.in. w Wielkiej Brytanii (15%), Danii (20%), Włoszech (22%) i Czechach (23%).

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo wyższej procentowo stawki podatku stosowanej przy podatku GGR, to w rzeczywistości stosowanie tego rodzaju opodatkowania jest zazwyczaj znacznie korzystniejsze dla bukmacherów, niż stosowanie podatku obrotowego, nawet gdy jego stawka jest procentowo wyraźnie niższa (chyba że jest wyjątkowo niska, jak np. w przypadku Malty). Więcej na temat stawek podatkowych stosowanych w różnych krajach możesz przeczytać tutaj.

 

Podatek od wygranych

Warto również wspomnieć o dodatkowo stosowanym w Polsce podatku od wygranych, który z pewnością zainteresuje wszystkich graczy. Stawka tego podatku wynosi dokładnie 10% i pobierany jest on od wszystkich osób, których wygrana w zakładach przekroczy kwotę 2.280 zł na jednym kuponie. Nie ma przy tym znaczenia stawka jaka została przeznaczona na obstawienie tego kuponu, a więc obstawiając za 2.000 zł kupon, którego łączna wygrana wyniesie 2.300 zł (czyli 300 zł na czysto) gracz będzie musiał zapłacić podatek od wygranej w wysokości 10% (230 zł).

Jeśli gracz przekroczy podaną kwotę, to bukmacher odejmie wysokość należnego podatku od wygranej, a tym samym wypłaci graczowi kwotę pomniejszoną już o kwotę należnego podatku. Gracz natomiast nie musi nigdzie zgłaszać takiej wygranej, wypełniać deklaracji podatkowej ani wpłacać podatku, ponieważ odprowadzenie tego podatku spoczywa na firmie organizującej zakłady bukmacherskie.

 

Przyjmować zakłady w Polsce mogą tylko firmy posiadające zezwolenie wydane w Polsce i płacące w naszym kraju podatki. Gra u bukmacherów nie posiadających takiego zezwolenia jest nielegalna i zagrożona poważnymi konsekwencjami. Zakłady bukmacherskie przeznaczone są dla osób, które ukończyły 18 rok życia. Gra wiąże się z ryzykiem uzależnienia.

Skomentuj artykuł