Powstanie nowa komisja śledcza, badająca zaniedbania w ściąganiu podatku VAT

Od jakiegoś już czasu, komisje śledcze są w Polsce bardzo popularne. Teraz będziemy mogli „ekscytować” się kolejną, albowiem Sejm powołał komisję śledczą do spraw VAT. Jej zadaniem będzie zbadanie prawidłowości działań rządu poprzednich kadencji, związanych z odpowidnim egzekwowaniem dochodów z VAT czy innych podatków. Z powołaniem komisji swój głos na Tak oddało 390 posłów, przeciw było 3 a 4 wstrzymało się od głosu.

Komisja ds. VAT, będzie się zajmować okresem od grudnia 2007 do listopada 2015, czyli za czasów gdy rząd tworzyła koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Posłowie opozycji chcieli, by okres ten został wydłużony do końca 2017 roku, jednakże mający większość w sejmie posłowie Zjednoczonej Prawicy tę poprawkę odrzucili. Komisja będzie składała się z 9 posłów (opozycja chciała 11), a jej przewodniczącym zostanie prawdopodobnie Marcin Horała (PiS). Nie wiadomo jeszcze kiedy komisja zacznie działać, ale ma to nastąpić jak najszybciej.

Jak mówi uchwała Sejmu, komisja ma w szczególności zająć się działaniami lub brakiem działań członków rządu, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prokuratury i innych organów powołanych do ścigania przestępstw (ABW, CBA). Jako powód powołania komisji, posłowie PiS wskazali zjawisko rozszczelniania systemu VAT. Według PiS Rząd i inne organy nie reagowały na to zjawisko, w związku z czym do budżetu państwa nie wpływała ogromna kwota jaką przedsiębiorcy powinny wpłacać, lub też wypływały z niego wyłudzone pieniądze. Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, luka wpływów należnych z podatku VAT w okresie od 2010 do 2015 wynosiła około 24%, co jest wartością znacznie wyższą od średniej Unii Europejskiej. Jeżeli dane te były by prawdziwe, straty budżetu państwa można szacować na około 200 – 300 mld złotych.

Posted in Podatki and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv