Prace nad podatkiem od cukru odłożone

0
121

Wczoraj Sejm miał zająć się głosowaniami w sprawie tzw podatku od cukru. Jednakże na wniosek rządu, wykreślono z porządku dziennego punkt obrad, związany z tym podatkiem. Na pewno cieszą się z tego przedsiębiorcy, których podatek ten mógłby dotyczyć, zwłaszcza w obecnych trudnych dla gospodarki czasach. Wcześniej na projektem dyskutował Senat i w marcu został on Wyższą Izbę Parlamentu odrzucony. 

Przypomnijmy o co chodzi z podatkiem od cukru. Otóż zgodnie z ustawą, zostałyby wprowadzone opłaty od napojów energetycznych i słodzonych. Byłaby to opłata stała czyli 50 gr za każdy litr napoju do którego dodaje się cukier lub substancje słodzące a także opłata zmienna czyli 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml. Ponadto ustawa miała wprowadzić opłatę od alkoholu który sprzedawany jest w butelkach o objętości do 300 ml (tzw “małpki”). Tutaj opłata miałaby wynosić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu który jest sprzedawany w takich butelkach. Mówiąc prościej, jeżeli wódka ma 40% alkoholu i jest sprzedawana w butelce 100 ml, opłata ta wynosiłaby 1 zł. Wpływy z tego podatku w 2020 roku miały wynieść 2 mld zł. 

Jak łatwo się domyśleć, wprowadzenie nowych przepisów ostro krytykowane jest przez branżę spożywczą, zajmującą się produkcją napojów słodzonych i alkoholowych. Według ich wyliczeń, przez wprowadzenie ustawy pracę może stracić nawet 15 tysięcy osób. Jest to dla tych firm szczególnie trudna sytuacja, że na całym Świecie “szaleje” koronawirus przez co praktycznie wszystkie gospodarki znajdują się w recesji. 

Nie wiadomo kiedy prace nad projektem wrócą do Sejmu. Prawdopodobnie stanie się to po uporaniu się z pandemią i powrocie do “normalności”. 

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów