Prawo podatkowe w Polsce

Wszyscy eksperci podatkowi, że podatki w każdym kraju powinny być proste, stabilne i neutralne. Zresztą podobnego zdania jest zdecydowana większość podatników, czyli osób które podatki płacą. Każdy powinien wiedzieć w jakiej wysokości daniny do Urzędu Skarbowego powinien płacić i ponadto powinniśmy mieć pewność, że ich wysokość w dłuższej perspektywie czasowej się nie zmieni. Tymczasem polski system podatkowy jest daleki od ideału. Może o tych chociażby świadczyć fakt, że w ciągu ostatnich 4 lat prawo podatkowe było zmieniane 30 razy. 

Jak łatwo się domyśleć, nie jest to pozytywna wiadomość. Zarówno podatnicy jak i Urzędy Skarbowe, bardzo często mają problemy z prawidłową interpretacją przepisów, co powoduje niepotrzebne napięcia pomiędzy obydwiema stronami. Niezbyt jasny system podatkowy sprawia, że podatnicy często starają się “naciągać” go w swoją stronę. Jeżeli Urząd Skarbowy inaczej zinterpretuje daną sytuację, podatnik może wpaść w spore kłopoty. Które często kończą się karami. Prostota podatków, z całą pewnością pozwoliłaby uniknąć takich sytuacji.

Polski system podatkowy ma jeszcze jeden problem. Jest on bardzo “czasochłonny”. W skali Unii Europejskiej Polska ma drugi najbardziej czasochłonny system podatkowy. Jeśli zaś popatrzymy na Vat, jest on najbardziej czasochłonny w porównaniu do wszystkich krajów Unii. Znowu więc tracimy nasz czas, na zajmowanie się podatkami i ich rozliczanie.

Politycy już od wielu lat obiecują nam uproszczenie systemy podatkowego. Takie zapewnienia słyszymy zwłaszcza przed wyborami. Jednakże po ich zakończeniu szybko o tym temacie zapominają lub wręcz jeszcze bardziej utrudniają życie podatników. Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłości coś się w tym temacie zmieni i że nasze podatnki będa nie tylko niższe, ale i bardziej przejrzyste.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged , , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv