Prawo podatkowe w Polsce

0
114

Wszyscy eksperci podatkowi, że podatki w każdym kraju powinny być proste, stabilne i neutralne. Zresztą podobnego zdania jest zdecydowana większość podatników, czyli osób które podatki płacą. Każdy powinien wiedzieć w jakiej wysokości daniny do Urzędu Skarbowego powinien płacić i ponadto powinniśmy mieć pewność, że ich wysokość w dłuższej perspektywie czasowej się nie zmieni. Tymczasem polski system podatkowy jest daleki od ideału. Może o tych chociażby świadczyć fakt, że w ciągu ostatnich 4 lat prawo podatkowe było zmieniane 30 razy. 

Jak łatwo się domyśleć, nie jest to pozytywna wiadomość. Zarówno podatnicy jak i Urzędy Skarbowe, bardzo często mają problemy z prawidłową interpretacją przepisów, co powoduje niepotrzebne napięcia pomiędzy obydwiema stronami. Niezbyt jasny system podatkowy sprawia, że podatnicy często starają się “naciągać” go w swoją stronę. Jeżeli Urząd Skarbowy inaczej zinterpretuje daną sytuację, podatnik może wpaść w spore kłopoty. Które często kończą się karami. Prostota podatków, z całą pewnością pozwoliłaby uniknąć takich sytuacji.

Polski system podatkowy ma jeszcze jeden problem. Jest on bardzo “czasochłonny”. W skali Unii Europejskiej Polska ma drugi najbardziej czasochłonny system podatkowy. Jeśli zaś popatrzymy na Vat, jest on najbardziej czasochłonny w porównaniu do wszystkich krajów Unii. Znowu więc tracimy nasz czas, na zajmowanie się podatkami i ich rozliczanie.

Politycy już od wielu lat obiecują nam uproszczenie systemy podatkowego. Takie zapewnienia słyszymy zwłaszcza przed wyborami. Jednakże po ich zakończeniu szybko o tym temacie zapominają lub wręcz jeszcze bardziej utrudniają życie podatników. Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłości coś się w tym temacie zmieni i że nasze podatnki będa nie tylko niższe, ale i bardziej przejrzyste.

Skomentuj artykuł