Progi podatkowe w Polsce

Każda osoba, która uzyskuje w Polsce dochód, zobowiązana jest do składania zeznań podatkowych i do płacenia podatku dochodowego. Na pewno nie jest to dla nas najlepsza wiadomość, ale niestety nie ma od tego odwrotu. Z podatku zwolnieni mogą być tylko te osoby, które zarobiły w ciągu roku maksymalnie 3 091 zł, albowiem tyle wynosi obecnie kwota wolna od podatków. Jeżeli zarobimy więcej, od każdej złotówki ponad 3 091 zł musimy już „daninę” do Urzędu Skarbowego odprowadzić. Ile? Zależy to od naszych dochodów.

W naszym kraju, obowiązują dwie stawki podatkowe: 18 %, a także 32 %. Kto więc zapłaci 18 a kto 32%? Jeżeli w ciągu roku, nie zarobiliśmy więcej niż 85 528 zł, będziemy od naszych dochodów płacić 18% podatku. Natomiast jeżeli wspomnianą kwotę przekroczyliśmy, do Urzędu Skarbowego będziemy musieli zapłacić już 32 %. Na całe szczęście, wyższy podatek będzie naliczany od dochodów powyżej 85 528 zł. A więc jeżeli zarobiliśmy w danym roku 150 000 zł, to zapłacimy 18% podatku od kwoty 85 528 a 32% od kwoty 64 472 zł.
Należy przypomnieć, że obecne progi podatkowe obowiązują od roku 2009. Wcześnie zarabiający powyżej 85 528 zł musili zapłacić podatek dochodowy w wysokości 40%.

Posted in Podatki.

KWOP.pl

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv