Prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji

Biurokracja związana z założeniem własnej działalności gospodarczej sprawia, że wiele osób które chciałoby zarabiać na własną rękę, rezygnuje z tego pomysłu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie planują wielkiego biznesu. Na szczęście teraz polskie prawo daje nam możliwość prowadzenia firmy bez rejestracji. Oczywiście aby w ten sposób prowadzić swój biznes, należy spełnić kilka warunków. 

Najważniejszym warunkiem który pozwala nam na prowadzenie biznesu bez zgłaszania tego faktu jest kryterium przychodów. Otóż miesięczny przychód nie może przekraczać w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 2219 zł więc 50 % z tej kwoty to 1108 zł. Jeżeli przychód z naszej działalności w żadnym miesiącu nie przekracza tej kwoty – spełniamy pierwszy warunek by nie rejestrować firmy. Pamiętajmy, że chodzi tu o przychód, a nie dochód. Dlatego nie możemy brać pod uwagę kosztów uzyskanego przychodu. Po drugie, nie możemy prowadzić działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Gdy spełniamy te warunki, spokojnie możemy prowadzić firmę bez rejestracji. Oczywiście możemy to zrobić, ale nie mamy takiego obowiązku. 

A co jeśli w jakimś miesiącu nasz przychód okaże się wyższy? W takim przypadku, mamy 7 dni by zarejestrować się i złożyć właściwy wniosek w CEIDG. Pamiętajmy, że czas ten biegnie od momentu w którym przekroczyliśmy limit. Dla przykładu, jeśli w 02 maja mieliśmy przychód w wysokości 1000 zł, a 29 maja nasz przychód wyniósł 400 zł, to czas niezbędny na rejestracje rozpoczyna się od tej drugiej daty. W czasie tworzenia ustawy umożliwiającej prowadzenie działalności bez rejestracji, nie został określony katalog czynności, które można w ten sposób wykonywać. Jest w niej tylko zastrzeżenie, że w ten sposób biznesu nie mogą prowadzić osoby, których działalność wymaga koncesji lub zezwolenia. 

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym będziemy płacić w tym przypadku podatek w wysokości 18%. Nie musimy jednakże płacić składek do ZUS. Pamiętajmy jednak, że w związku z tym, nie podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu, chorobowemu. Nie przysługują nam także świadczenia macierzyńskie. Nie nabywamy także świadczeń emerytalnych. 

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv