Rząd myśli nad kolejnymi podatkami

0
114

Na skutek pandemii koronawirusa dziura budżetowa w naszym kraju robi się coraz większa. W związku z tym rząd szuka możliwości by ją minimalizować. Jednym ze sposobów na to mogą być podwyższone podatki. I nasz rząd rozważa wiele opcji związanych z daninami do budżetu. Jedną z nich jest podwyższenie akcyzy na sprowadzane do naszego kraju samochody używane. Nie wiadomo jeszcze jak wysoka by ona była, ale według twórców przepisów opłacalność sprowadzania takich pojazdów znacznie by spadła. Można więc zastanowić się, czy taka „operacja” podwyższenia akcyzy miała by sens. Albowiem możliwe, że do budżetu państwa nie będą wpływać pieniądze z akcyzy, gdyż nikt nie będzie sprowadzał używanych samochodów z innych krajów.

Kolejny pomysł rządu nad którym trwają pracę z cała pewnością „zasili” budżet państwa. Mowa o konieczności odprowadzania składek do ZUS od umów zlecenia. Według planów, składki były by odprowadzane w przypadku osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenie lub łączą pracę na umowę zlecenie z pracą na etacie lub działalnością gospodarczą. W tym przypadku zyski dla budżetu państwa były by już bardzo wyraźne. Tak samo jak straty dla osób pracujących na takie umowy i pracodawców, którzy ich zatrudniają. Można więc się spodziewać, że gdyby przepis wszedł w życie z całą pewnością powększyła by się szara strefa czyli ilość osób pracujących „na czarno”, bez żadnej umowy.

Czy to koniec pomysłów na zwiększenie przychodów budżetowych? Z całą pewnością nie. Dziura budżetowa jest ogromna, a nie widać by gospodarka szybko przyspieszała po zamknięciu spowodowanym wirusem. Co więcej, specjaliści spodziewają się zwiększenia liczby chorych w okresie zimowym, więc istnieje wielkie prawdopodobieństwo kolejnych zamknięć w gospodarce. A więc dziura budżetowa może się jeszcze bardziej powiększyć.

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów