Rząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach

Jak podała Minister Finansów Teresa Czerwińska, rząd planuje kolejne zmiany w podatkach. Zniknąć mają deklaracje VAT, a stawki podatku VAT zostaną ujednolicone. Ponadto niższy ma być CIT dla małych spółek, który będzie wynosił 9%. Stawki VAT według planów mają zostać zrównane w dół. Rząd zamierza wprowadzić te zmiany od 2019 roku.

Co jeszcze czeka nas w podatkach? Możliwe że zostanie podwyższony limit przychodów dla małych podatników. Obecnie wynosi on 1.2 mln euro, a rząd planuje podnieść go do 2 mln euro. Nie będzie też konieczności składania formularzy CIT-VC. Ma powstać także specjalna ulga, dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo – rozwojową.

Kolejne plany Rządu dotyczą zasad rozliczania firmowych aut w PIT i CIT. Koszty związane z użytkowaniem samochodu, będą mogli rozliczać tylko ci, którzy prowadzą szczegółową ewidencję pojazdu. Gdy tego nie robimy – w koszty będzie można „wrzucić” jedynie połowę wydatków. Ułatwienia mają także dotyczyć podatków od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

Co ważne, Rząd chce odejść od pośrednictwa Głównego Urzędu Statystycznego, w kwestii klasyfikacji towarów do celów podatkowych. Nie będzie też korzystał z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wszelkie założenia związane z klasyfikacją będą polegać na CN czyli na nomenklaturze scalonej.

Jak można się domyśleć, od planów do wprowadzenia ich w życie może upłynąć jeszcze sporo czasu. Nie wiadomo jak będą one wyglądały po konsultacjach między resortami, czy tez po dyskusji w Sejmie i Senacie. Dlatego też musimy spokojnie czekać, co wydarzy się w najbliższej przyszłości i czy ewentualne zmiany podatkowe pozytywnie wpłyną na nasze domowe budżety.

Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv