Rząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach

0
98

Jak podała Minister Finansów Teresa Czerwińska, rząd planuje kolejne zmiany w podatkach. Zniknąć mają deklaracje VAT, a stawki podatku VAT zostaną ujednolicone. Ponadto niższy ma być CIT dla małych spółek, który będzie wynosił 9%. Stawki VAT według planów mają zostać zrównane w dół. Rząd zamierza wprowadzić te zmiany od 2019 roku.

Co jeszcze czeka nas w podatkach? Możliwe że zostanie podwyższony limit przychodów dla małych podatników. Obecnie wynosi on 1.2 mln euro, a rząd planuje podnieść go do 2 mln euro. Nie będzie też konieczności składania formularzy CIT-VC. Ma powstać także specjalna ulga, dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo – rozwojową.

Kolejne plany Rządu dotyczą zasad rozliczania firmowych aut w PIT i CIT. Koszty związane z użytkowaniem samochodu, będą mogli rozliczać tylko ci, którzy prowadzą szczegółową ewidencję pojazdu. Gdy tego nie robimy – w koszty będzie można „wrzucić” jedynie połowę wydatków. Ułatwienia mają także dotyczyć podatków od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

Co ważne, Rząd chce odejść od pośrednictwa Głównego Urzędu Statystycznego, w kwestii klasyfikacji towarów do celów podatkowych. Nie będzie też korzystał z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wszelkie założenia związane z klasyfikacją będą polegać na CN czyli na nomenklaturze scalonej.

Jak można się domyśleć, od planów do wprowadzenia ich w życie może upłynąć jeszcze sporo czasu. Nie wiadomo jak będą one wyglądały po konsultacjach między resortami, czy tez po dyskusji w Sejmie i Senacie. Dlatego też musimy spokojnie czekać, co wydarzy się w najbliższej przyszłości i czy ewentualne zmiany podatkowe pozytywnie wpłyną na nasze domowe budżety.

Skomentuj artykuł