Sprzedaż na Allegro a podatki

Jak podają różnego rodzaju statystyki, coraz częściej sprzedajemy niepotrzebne nam przedmioty na portalach aukcyjnych. Oczywiście prym wiedzie tu Allegro, w którym to serwisie wystawia się najwięcej przedmiotów. Dzięki sprzedaży na Allegro, możemy „przewietrzyć” nasze szafy, pozbyć się nietrafionych prezentów, czy też zabawek, z których nasze dzieci już wyrosły. Jest to też pośrednio sposób na podreperowanie domowego budżetu, gdyż ze sprzedaży mamy dochód. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli mamy jakiś dochód, to powinniśmy się nim „podzielić” z Urzędem Skarbowym. Czy w przypadku sprzedaży na Allegro też taki obowiązek istnieje? Oczywiście że tak, jednak z kilkoma wyjątkami.

Gdy wystawiamy coś na aukcję internetową jako osoba fizyczna, mamy obowiązek zgłoszenia faktu uzyskania dochodu do Urzędu Skarbowego i zapłacenia podatku. W zależności od progów podatkowych, stawka może wynosić 18 lub 32%. W czasie wypełniania formularza PIT, uzyskany dochód powinniśmy wpisać w rubrykę inne dochody. Co ważne, pamiętajmy aby przechowywać przez 5 lat po sprzedaży wszelkie dokumenty z nią związane, gdyż „Skarbówka” może nas skontrolować.

Jednakże istnieją wyjątki i czasami z podatku związanego z dochodami ze sprzedaży na Allegro możemy być zwolnieni. Sytuacja taka ma miejsce, gdy wystawiamy na aukcję przedmiot, w którego posiadanie weszliśmy 6 miesięcy przed momentem wystawienia go na sprzedaż (pod warunkiem że robimy to jako osoba fizyczna). W razie kontroli, musimy to jednak udowodnić.

Jeżeli wystawiamy na Allegro przedmioty sporadycznie, z całą pewnością Urząd Skarbowy nie stwierdzi, że powinniśmy w związku z tym założyć działalności gospodarczej. Jednakże gdy nasza sprzedaż ma charakter:

– ciągły – wystawiamy aukcje w sposób regularny,

– zorganizowany – w opisie aukcji podajemy numer telefonu, na stronach internetowych reklamujemy nasze aukcje itp.,

– odpłatny – kierujemy się głównie uzyskaniem dochodu ze sprzedaży (sprzedajemy przedmioty drożej niż je kupiliśmy), –

Urząd Skarbowy może wymagać od nas założenia działalności gospodarczej. W związku z tym będziemy więc musieli płacić podatki jak każda inna firma. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy się na kary ze strony Urzędu Skarbowego.

KWOP.pl

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)

Posted in Uncategorized.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv