Ulga termomodernizacyjna

0
119

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym każdy z nas szuka różnego rodzaju ulg dzięki którym możemy zapłacić mniej podatkowej daniny. Niestety nie ma ich wiele, więc należy wykorzystać te które mamy. Jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej, możemy uzyskać zwrot podatku lub przesłać do Urzędu Skarbowego mniej pieniędzy.

Na początku wytłumaczmy, czym jest ulga termomodernizacyjna. Otóż podlega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na materiały budowalna, urządzenia czy usługi, które związane są z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym. A co może być przedsięwzięciem termomodernizacyjnym? Otóż jest to:

– ulepszenie, w wyniku którego zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na potrzeby grzewcze lub do podgrzewania wody,

– ulepszenie, dzięki któremu następują mniejsze straty energii pierwotnej w budynku mieszkalnym,

– wykonanie przyłącza technicznego do źródła ciepła które jest scentralizowane dzięki czemu następuje zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku mieszkalnego,

– zmiana (całkowita lub częściowa) zmiana źródła energii na źródła odnawialne.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Otóż prawo to mają osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Z ulgi nie mogą więc skorzystać te osoby, które takiego prawa nie mają.

Z ulgi termomodernizacyjnej korzysta się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym ponieśliśmy koszty związane z ulepszeniami termomodernizacyjnym. Taka sytuacja ma miejsce nawet gdy inwestycja zakończona. Kwotę do odliczenia musimy wykazać w załączniku PIT/0, a następnie przenosi się ją do zeznania PIT-37, PIT -36 BIY 36L i PIT-28. Jeżeli kwota odliczenia nie będzie miała pokrycia w naszym dochodzie za rok podatkowy, możemy odliczyć ją w kolejnych latach. Jednak nie dłużej niż w ciągu 6 lat. Musimy tez pamiętać, że jest to ulga limitowana. W związku z tym kwota odliczenia nie może być wyższa nić 53 tyś zł w odniesieniu do wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych.

Na pewno ulga termomodernizacyjna jest dla każdego podatnika ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na płaceniu mniejszych podatków. Ponadto dzięki inwestycją termomodernizacyjnym możemy pozytywnie wpływać na nasze środowisko, co dla każdego z nas powinno być bardzo ważne.

Skomentuj artykuł