Ulga w podatkach dla honorowych krwiodawców

0
121

Krew ratuje życie. To slogan, który możemy zobaczyć na plakatach praktycznie w każdym szpitalu czy przychodni zdrowia. O co więcej, nigdy krwi nie jest za dużo. Stacje przyjmujące krew, oczekują każdego dnia na chętnych, którzy podzielą się tym życiodajnym płynem z innymi osobami. Oczywiście ludzie chętniej oddają krew gdy są do tego w jakiś sposób zachęcani. Jedną z takich zachęt, może być ulga podatkowa, dzięki której zapłacimy do Urzędu Skarbowego mniej pieniędzy. I chociaż nie zyskamy tu jakichś “kokosów”, to jednak zawsze warto z niej skorzystać.  

 

Aby skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców, musimy oddawać krew lub osocze krwi. Reguły związane z oddawaniem krwi są ściśle określone, podobnie jak i kwoty jakie możemy podać do naszego rozliczenia PIT. Otóż każdy mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2.7 litra krwi. Kobiecy limit jest znacznie niższy i wynosi 1.8 litra. Natomiast co roku możemy oddać dużo więcej osocza krwi. Limit dla kobiet i dla mężczyzn jest tu taki sam i wynosi 25 litrów. Jeśli spojrzymy na cele podatkowe, to dla Urzędu Skarbowego krew i osocze krwi jest warte tyle samo – 130 złotych za jeden litr. A więc maksymalne odliczenie z tytułu ulgi na krew może wynosić dla mężczyzn 3 601 zł a dla kobiet 3 484 zł. 

 

Oczywiście by skorzystać z ulgi, musimy mieć potwierdzenia faktu że oddawaliśmy krew. Musimy ją też oddawać w punktach, które mają do tego odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Pamiętajmy więc o tych dokumentach, jeśli chcemy z ulgi skorzystać. Powinna się w nich znajdować dokładna informacja o ilości oddanej krwi lub osocza krwi wraz z datą kiedy ta sytuacja miała miejsce. Jak łatwo się domyśleć chodzi tu o honorowe krwiodawstwo, więc nie możemy za oddaną krew pobierać żadnych wynagrodzeń. 

 

Czy warto oddawać krew i korzystać z tego tytułu z ulgi podatkowej? Na pewno tak. Po pierwsze możemy dzięki temu uratować komuś życie nie ponosząc przy tym wielkich kosztów. Po drugie, będziemy mieli w naszym portfelu więcej pieniędzy, które będziemy mogli wydać na nasze przyjemności lub na przyjemności naszych najbliższych.

Skomentuj artykuł