Ulga w podatkach dla honorowych krwiodawców

Krew ratuje życie. To slogan, który możemy zobaczyć na plakatach praktycznie w każdym szpitalu czy przychodni zdrowia. O co więcej, nigdy krwi nie jest za dużo. Stacje przyjmujące krew, oczekują każdego dnia na chętnych, którzy podzielą się tym życiodajnym płynem z innymi osobami. Oczywiście ludzie chętniej oddają krew gdy są do tego w jakiś sposób zachęcani. Jedną z takich zachęt, może być ulga podatkowa, dzięki której zapłacimy do Urzędu Skarbowego mniej pieniędzy. I chociaż nie zyskamy tu jakichś “kokosów”, to jednak zawsze warto z niej skorzystać.  

 

Aby skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców, musimy oddawać krew lub osocze krwi. Reguły związane z oddawaniem krwi są ściśle określone, podobnie jak i kwoty jakie możemy podać do naszego rozliczenia PIT. Otóż każdy mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2.7 litra krwi. Kobiecy limit jest znacznie niższy i wynosi 1.8 litra. Natomiast co roku możemy oddać dużo więcej osocza krwi. Limit dla kobiet i dla mężczyzn jest tu taki sam i wynosi 25 litrów. Jeśli spojrzymy na cele podatkowe, to dla Urzędu Skarbowego krew i osocze krwi jest warte tyle samo – 130 złotych za jeden litr. A więc maksymalne odliczenie z tytułu ulgi na krew może wynosić dla mężczyzn 3 601 zł a dla kobiet 3 484 zł. 

 

Oczywiście by skorzystać z ulgi, musimy mieć potwierdzenia faktu że oddawaliśmy krew. Musimy ją też oddawać w punktach, które mają do tego odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Pamiętajmy więc o tych dokumentach, jeśli chcemy z ulgi skorzystać. Powinna się w nich znajdować dokładna informacja o ilości oddanej krwi lub osocza krwi wraz z datą kiedy ta sytuacja miała miejsce. Jak łatwo się domyśleć chodzi tu o honorowe krwiodawstwo, więc nie możemy za oddaną krew pobierać żadnych wynagrodzeń. 

 

Czy warto oddawać krew i korzystać z tego tytułu z ulgi podatkowej? Na pewno tak. Po pierwsze możemy dzięki temu uratować komuś życie nie ponosząc przy tym wielkich kosztów. Po drugie, będziemy mieli w naszym portfelu więcej pieniędzy, które będziemy mogli wydać na nasze przyjemności lub na przyjemności naszych najbliższych.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv