Urząd Skarbowy może blokować pieniądze na koncie do 3 miesięcy

Urząd Skarbowy uzyskał nowe możliwości. Obecnie, może on blokować środki zgromadzone na naszych rachunkach nawet na 3 miesiące. Kiedy może się tak stać? Otóż wystarczy, że program komputerowy na którym pracuje Urząd Skarbowy wskaże nas jako potencjalnych oszustów skarbowych, a pracownik US uzna, że blokada naszych pieniędzy będzie zapobiegać wyłudzeniom pieniędzy z Urzędu Skarbowego. Wszystko to dzięki wejściu w życie nowych przepisów związanych z systemem teleinformatycznym do walki z oszustwami podatkowymi (STIR). Zaczęły one właśnie obowiązywać i stanowią ważny oręż fiskusa w walce z oszustami.

STIR to specjalny system, który analizuje przepływy środków na kontach bankowych. Gdy tylko zauważy on coś podejrzanego, „wszczyna alarm”, dzięki któremu pracownicy skarbówki mają prawo zablokować środki na wskazanych przez system kontach. Jak twierdzi Krajowa Administracja Skarbowa, każdy przypadek zostanie oceniony przez analityka, zanim nastąpi rzeczywista blokada środków. Ma to zapobiegać ewentualnym pomyłkom programu. Jednakże można spodziewać się, że wielu uczciwych przedsiębiorców, płacących na czas podatki, może mieć na wskutek nieporozumienia zablokowane na swoich kontach pieniądze. Na pewno nie będzie to miało pozytywnego wpływu na ich działalność. Trzeba mieć nadzieję, że Urząd Skarbowy będzie „wyłapywał” tylko nieuczciwych przedsiębiorców, którzy chcą oszukiwać Urząd Skarbowy, a co się z tym wiąże wszystkich podatników.

Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv