W 2019 roku na fundusz solidarnościowy trafi około 650 mln zł

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że w roku 2019 na fundusz solidarnościowy trafi około 650 mln zł. W kolejnym roku kwota ta zwiększy się do około 2 mld zł. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że ustawa zostanie przyjęta w przez Sejm i Senat w październiku, a prezydent podpisze ją w listopadzie. Wtedy może zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

W pierwszej kolejności na konto Funduszu trafią pieniądze ze składek Funduszu Pracy, który jest opłacany przez pracodawców. Z całej kwoty 0.15 % trafi na konto Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Co ważne opłacana składka nie wzrośnie. Drugą część wpływów będzie stanowiła tzw danina solidarnościowa od dochodów osiągniętych w roku 2019. Zostanie ona odprowadzona na początku 2020 roku. Według planów Fundusz będzie dysponował łaczną kwotą oscylującą w granicach 2 mld zł. Przypomnijmy, że daninę solidarnościową będą płaciły osoby, które w ciągu roku zarobią ponad 1 mln zł, a jej wysokości ustalono na 4%. Według szacunków płacić będzie ją musiało około 21 tys osób.

Posted in Inne.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv