W dalszym ciągu markety nie będą musiały płacić podatku handlowego

W naszym kraju w dalszym ciągu nie będzie obowiązywał podatek handlowy. Rząd przyjął projekt który przedłuża jego zawieszenie do 1 lipca 2020 roku. Wszystko związane z jest z toczącym się ciągle postępowaniem w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Przypomnijmy, że ustawa od sprzedaży detalicznej mówi, że podatek handlowy będzie płacony przez tych sprzedawców, którzy w danym miesiącu osiągnęli przychód w wysokości przekraczającej 17 mln zł. Przewiduje się też dwie stawki tego podatku – 0.8% od nadwyżki powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie  i 1.4% od nadwyżki ponad 170 mln miesięcznie. Nie będzie opodatkowana sprzedaż przez Internet, a także sprzedaż leków refundowanych, energii elektrycznej, gaz ziemny itp. 

Podatek ten miał obowiązywać już od 2016 roku. Został on jednak zakwestionowany przez Komisję Europejską która wszczęłą postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Polska musiała więc zawiesić jego wprowadzenie. 

Kilka miesięcy temu Polska wygrała w Sądzie Unii Europejskiej przeciwko Komisji Europejskiej który stwierdził, że Komisja Europejska popełniła błąd. Jednakże od decyzji tej przysługuje Komisji odwołanie, więc podatek w dalszym ciągu nie może być naliczany. Nie wiadomo jak więc sprawa się zakończy i kiedy podatek zacznie obowiązywać o ile w ogóle zacznie obowiązywać.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki and tagged .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv