W dalszym ciągu markety nie będą musiały płacić podatku handlowego

0
98

W naszym kraju w dalszym ciągu nie będzie obowiązywał podatek handlowy. Rząd przyjął projekt który przedłuża jego zawieszenie do 1 lipca 2020 roku. Wszystko związane z jest z toczącym się ciągle postępowaniem w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Przypomnijmy, że ustawa od sprzedaży detalicznej mówi, że podatek handlowy będzie płacony przez tych sprzedawców, którzy w danym miesiącu osiągnęli przychód w wysokości przekraczającej 17 mln zł. Przewiduje się też dwie stawki tego podatku – 0.8% od nadwyżki powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie  i 1.4% od nadwyżki ponad 170 mln miesięcznie. Nie będzie opodatkowana sprzedaż przez Internet, a także sprzedaż leków refundowanych, energii elektrycznej, gaz ziemny itp. 

Podatek ten miał obowiązywać już od 2016 roku. Został on jednak zakwestionowany przez Komisję Europejską która wszczęłą postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Polska musiała więc zawiesić jego wprowadzenie. 

Kilka miesięcy temu Polska wygrała w Sądzie Unii Europejskiej przeciwko Komisji Europejskiej który stwierdził, że Komisja Europejska popełniła błąd. Jednakże od decyzji tej przysługuje Komisji odwołanie, więc podatek w dalszym ciągu nie może być naliczany. Nie wiadomo jak więc sprawa się zakończy i kiedy podatek zacznie obowiązywać o ile w ogóle zacznie obowiązywać.

Skomentuj artykuł