W jakiej formie prowadzić biznes związany z pomocą drogową

0
136

Na pewno wiele osób chciałoby założyć własną działalność gospodarczą, by móc samodzielnie decydować o losie swojej firmy. Na szczęście polskie prawo, daje nam możliwość prowadzenia wszelkich biznesów – oczywiscie jesli nie zabraniają tego odpowiednie przepisy. Jednym z rodzajów działalności, jaką możemy prowadzić, jest świadczenie usług jako pomoc drogowa. Postaramy się tu opisać w jakiej formie możemy prowadzić tego rodzaju biznes.

Jak się okazuje, świadczenie usług związanych z transportem uszkodzonych pojazdów możemy prowadzić w dowolnej formie. Nasza firma może więc mieć postać:

  • Jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • Spółki jawnej,
  • Spółki cywilnej,
  • Spółki komandytowej,
  • Spółki komandytowo – akcyjnej,
  • Spółki akcyjnej,
  • Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co bardzo ważne, prowadzenie tego rodzaju firmy nie podlega praktycznie żadnym ograniczeniom. Nie musimy więc spełniać jakichś specjalnych wymagań, aby ją otworzyć.

Do przewozów drogowych, które są wykonywane aby usunąć skutki awarii lub wypadku drogowego, stosujemy przepisy, które dotyczą niezarobkowego transportu drogowego czyli przewozu na potrzeby własne. Nie wymagają one specjalnych zezwoleń a tylko zaświadczenia. Możemy je uzyskać w urzędzie jakim jest Starostwo Powiatowe, listownie lub za pośrednictwem serwisu ePUAP. Musimy złożyć wniosek do którego należy dołączyć wykaz pojazdów, jakie będziemy mieć w firmie, (lawety i każde inne pojazdy)  oraz oświadczenie o zamiarze zatrudniania kierowców. Jeżeli chcemy też świadczyć nasze usługi poza granicami naszego kraju, powinnismy starac się o odpowiednie zaświadczenie. Nie piszemy tu o innych formalnościach, gdyż są one dokładnie takie same jak w przypadku prowadzenia innej działalności.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że formalności związanych z prowadzeniem usług pomocy drogowej jest dużo. Ale to tylko tak wygląda. Można je załatwić stosunkowo szybko, chociaż musimy się tu też liczyć z pewnymi kosztami. Oczywiście większe koszty związane są z zakupem pojazdów, zatrudnieniem kierowców czy wydatkami na reklamę. Ale na etapie planowania firmy, na pewno musimy je wziąć pod uwagę.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą pomoc drogowa Świecko 24h

Skomentuj artykuł