Wejście w życie programu Polski Ład może się opóźnić.

Już kilkakrotnie pisaliśmy w naszym serwisie, że polski rząd pracuje nad programem Polski Ład. Miały być zawarte w nim ustawy, które zmieniały wiele w polskich podatkach. Według projektu zwiększyć ma się kwota wolna od podatku, zmienione zostaną progi podatkowe itp. Odpowiednie ustawy zostały kilka tygodni temu zatwierdzone przez Sejm, a wczoraj były one procedowane w Senacie. W czasie debaty, wprowadzono do projektu wiele poprawek, a jedna z nim mówi, by wprowadzenie Polskiego ładu odroczyć do roku 2023. Ustawa ma teraz wrócić do Sejmu, gdzie odbędą się kolejne głosowania.

Co dokładniej zmieniona w ustawach? Jak już pisaliśmy, wprowadzona vacatio legis, czyli opóźnienie wejścia w życie ustawy, zwiększono udział samorządów we wpływach z podatków i rozszerzono ulgę dla klasy średniej. Jak tłumaczyli senatorowie, wszystkie te poprawki związane są z koniecznością poprawy ustaw, które dla większości ludzi nie są czytelne, zawierają błędy i dają możliwości różnej interpretacji poszczególnych przepisów.

Poniżej przytaczamy kilka wypowiedzi Senatorów opozycji, która dzięki swojej większości w Senacie przegłosowała poprawki.

Marcin Bosacki szef klubu senackiego KO: Długo się nad tym zastanawialiśmy, mieliśmy wiele postulatów i apeli, aby ta ustawa nie weszła w życie w kształcie, w której uchwalił ją Sejm, bo to by była kompletna katastrofa”

Gabriela Morawska-Stanowska wicemarszałek Senatu (Lewica) – „W Senacie postanowiliśmy wszystkie niekorzystne zmiany dla różnych grup przesunąć o 12 miesięcy, co postulował w opinii dla Senatu Rzecznik Praw Obywatelskich”

Ada Szejnfeld Senator KO – „Ten PiS-owski nieład uderza w wiele środowisk i zawodów. Wnosimy poprawki, jeśli chodzi o podatek ryczałtowy, do którego włączamy z powrotem medyków”.

Jak już pisaliśmy, ustawy wrócą teraz do Sejmu. Nie wiadomo jak więc będzie wyglądał ich końcowy kształt. Na pewno duży wpływ na to będzie miał spór z Unią Europejską, związaną z karami jakie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na nasz kraj. W związku z tym wstrzymane zostały wypłaty środków dla Polski. Były one uwzględnione w projekcie Polski Ład, więc jeśli ich nie będzie, Rząd może mieć spore problemy z realizacją ustaw.

Posted in Polityka and tagged , .

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv