Wszystko o pracy w Niemczech w 2020 roku – rozliczenia, dni wolne, podstawowe pojęcia

0
203

Niemcy są naturalnym kierunkiem wyjazdów Polaków poszukujących pracy za granicą. Nie dość, że to kraj sąsiedzki, to jeszcze można tam całkiem dobrze zarobić. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy o pracy w Niemczech.

Chociaż z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rocznie wraca do Polski z pracy za granicą nawet 90 tys. Polaków, to nadal ogromna liczba naszych rodaków jest zatrudniona u zagranicznych pracodawców. Co ciekawe, od 2 lat można zauważyć zmianę trendu – już nie Wielka Brytania, ale Niemcy stały się najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków poszukujących pracy za granicą. Liczba naszych rodaków u zachodnich sąsiadów szacowana jest już na ponad 700 tys. osób.

Wyjeżdżamy do pracy w Niemczech

W Niemczech wciąż można dość łatwo znaleźć zatrudnienie. Warto jednak poznać tamtejsze realia związane z pracą jeszcze przed wyjazdem z Polski. Właściwie nie trzeba załatwiać żadnych skomplikowanych formalności. Warto jednak zabrać formularz U2, jeśli jesteśmy bezrobotni i mamy zasiłek w Polsce, oraz kartę EKUZ, która poświadcza nasze uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. Jeśli zamierzamy przebywać w Niemczech dłużej niż 3 miesiące, należy się tam zameldować. Musimy mieć także ubezpieczenie zdrowotne.

Zarobki i koszty utrzymania w Niemczech

Polaków przyciągają do Niemiec przede wszystkim wysokie zarobki. Oczywiście zależą one od tego, na jakim stanowisku jesteśmy zatrudnienia, a nawet od branży. Więcej zarobimy również, gdy znamy język niemiecki. W 2020 roku stawka minimalna za godzinę wynosi w Niemczech 9,19 euro. Ile jednak można zarobić na konkretnych stanowiskach? Jeśli będziemy pracowali jako kasjerka w sklepie, mamy szansę otrzymać wynagrodzenie w wysokości około 2363 euro, opiekunka osób starszych otrzymuje średnio 1900 euro. Dużo więcej zarobimy, wykonując pracę wysoko wykwalifikowaną – lekarz zarobi około 7376 euro, pielęgniarka – około 6749 euro.

W Niemczech zarabia się więcej niż w Polsce, ale należy pamiętać, że również koszty utrzymania są wyższe. Widać to doskonale po cenach w sklepach. Na przykład chleb jest droższy średnio o około 3 zł, masło – o około 1 zł, ser żółty – o 2,5 zł, mięso mielone – o 4 zł, cukier – o około 0,5 zł, a papierosy – o około 10 zł.

Dni wolne od pracy w Niemczech

Warto się dowiedzieć, kiedy przypadają dni wolne od pracy w Niemczech, ponieważ wtedy można zaplanować przyjazd do Polski, żeby zobaczyć się z rodziną. Niestety, problem jest taki, że Niemcy to 16 landów, z których każdy ma własne święta zależne od dominującego tam wyznania. Na szczęście można wyróżnić 9 wspólnych świąt dla wszystkich landów:

  • 1 stycznia 2020 roku – Nowy Rok;
  • 10 kwietnia 2020 roku – Wielki Piątek;
  • 13 kwietnia 2020 roku – Poniedziałek Wielkanocny;
  • 1 maja 2020 roku – Święto Pracy;
  • 21 maja 2020 roku – Wniebowstąpienie Pańskie;
  • 31 maja 2020 roku – Zesłanie Ducha Świętego;
  • 3 października 2020 roku – Dzień Zjednoczenia Niemiec;
  • 25 grudnia 2020 roku – Boże Narodzenie
  • 26 grudnia 2020 roku – Drugi Dzień Świąt.

Dodatkowo należy się dowiedzieć, jakie jeszcze dni wolne przysługują w landzie, w którym pracujemy.

Podatek dochodowy

Należy teraz sprawdzić, jakie są podatki w Niemczech. Polaków pracujących u naszych zachodnich sąsiadów interesuje najbardziej podatek dochodowy, czyli Lohnsteuer. Jego wysokość zależy oczywiście od osiąganych dochodów. Każdy pracodawca ma obowiązek co miesiąc odcinać od naszego wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy, który jest przekazywany do Finanzamt, czyli do niemieckiego Urzędu Skarbowego. Po zakończeniu każdego roku otrzymujemy od pracodawcy kartę podatkową z potwierdzeniem zapłaconych zaliczek.

Zwrot podatku z Niemiec

– Z niemieckim fiskusem należy rozliczyć się samodzielnie najczęściej wtedy, gdy otrzyma się wezwanie do takiego rozliczenia. Roczną deklarację należy złożyć również wtedy, gdy pracowaliśmy w ciągu roku u więcej niż jednego pracodawcy, gdy zarobiliśmy powyżej 10700 euro, gdy pobieraliśmy różne zasiłki w kwocie wyższej niż 410 euro miesięcznie lub zostaliśmy zaliczenia do klasy podatkowej III, a nasz małżonek – do V – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA. – Jeśli korzystaliśmy z różnych ulg, ponieśliśmy koszty związane z wykonywaną pracą, może się okazać, że zapłaciliśmy większy podatek, niż się należało. W takiej sytuacji przysługuje nam zwrot nadpłaty. Możemy o nią wystąpić samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej firmy. Średni zwrot podatku to 3364 zł, do tego możemy się rozliczyć do 4 lat wstecz – podkreśla ekspert.

Inne podatki

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że pracując w zachodniej części Niemiec (dawne RFN), płaci się dodatkowo podatek solidarnościowy, który został wprowadzony w 1991 roku, żeby wesprzeć rozwój wschodnich landów. Jego wysokość to 5,5% podatku dochodowego.

Oprócz tego w Niemczech płaci się również podatek kościelny Kirchensteuer, który odprowadza się na rzecz kościoła, do którego zadeklarowało się przynależność. Podatek ten może wynosić 8% lub 9% w zależności od landu.

Praca w Niemczech pozwala dobrze zarobić, a do tego można zdobyć nowe doświadczenie i poznać kulturę innego kraju. Warto jednak dobrze się przygotować do takiego wyjazdu.

Skomentuj artykuł