Za dwa lata zapłacimy podatek od cukru?

0
117

Kilka dni temu pisaliśmy, że istnieje możliwość wprowadzenia nowej daniny do Urzędu Skarbowego. Mowa oczywiście o podatku od cukru. Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski powiedział, że możliwe że zostanie on wprowadzony za dwa lata. 

Wprowadzenie tego podatku jest jednym z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej. Jest to specjalny program do walki z rakiem. Jednym z założeń tego programu, jest wprowadzenie podatku od cukru. Jak twierdzi Ministerstwo, nie chodzi tu tylko o same pieniądze chociaż dla budżetu państwa na pewno są one ważne. Tym bardziej że przewiduje się, że gdyby był on pobierany, do państwowej kasy wpłynęło by dodatkowe 2.2 mld zł. Jak podaje Ministerstwo, bardziej chodzi tu o przekonanie Polaków do lepszych nawyków żywieniowych i zmniejszenie ilości produktów słodzonych na rynku.  

Kilka dni temu pisaliśmy także o podwyżce akcyzy na alkohol i papierosy. Obecnie nad ustawą pracuje Senat. I wyższa izba Parlamentu dopatrzyła się w niej kilku błędów. Przede wszystkim istnieje obawa co do naruszenia Konstytucji jeśli chodzi o termin jej wejścia w życie. Po prostu jej wprowadzenie następuje zbyt szybko i nie są tu zachowane standardy, jakie powinno stosować się w czasie uchwalania przepisów tego typu. Nie wiadomo więc jak sprawa potoczy się dalej, jednak mając na uwadzę większą obzu rządzącego, w Sejmie wszystko zostanie przegłosowane.

Skomentuj artykuł