bitcoin podatki

Czy zarabiając na bitcoinie musimy płacić podatek?

Jednym z ostatnich hitów inwestycyjnych jest bitcoin. To kryptowaluta (czytaj więcej o kryptowalutach), która kilka lat temu została wymyślona przez Informatyków (dokładnie nie wiadomo przez kogo) i która nie jest kontrolowana przez żaden bank centralny. Można powiedzieć, że jej kursem steruje popyt i podaż, w związku z tym stale on się waha. Dzięki temu, jest to doskonała okazja, aby zainwestować posiadane środki finansowe i liczyć, że za jakiś czas sprzedamy nasze bitcoiny z zyskiem.

Wiadomo powszechnie, że jeżeli na czymś zarabiamy, to musimy od tego zapłacić podatek. I chociaż wiele osób myśli, że skoro nad bitcoinem nie ma żadnej kontroli, to podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o zyski uzyskane z handlu tą kryptowalutą, to jednakże rzeczywistość jest zupełnie inna. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów, wszyscy którzy z zyskiem handlują kryptowalutami, w tym bitcoinem, musi zapłacić podatek. Zgodnie z interpretacją tego Ministerstwa, wszelkie przychody, jakie są uzyskiwane z wymiany kryptowalut, są zaliczane do dochodów jakie są prawa majątkowe.

Jeżeli więc kupując i sprzedając później bitcoiny uzyskaliśmy zysk, musimy od tej operacji zapłacić podatek. Nie możemy zapomnieć też o uzupełnieniu odpowiednich rubryk w formularzu PIT-36. Jeżeli tego nie zrobimy, a dowie się o tym Urząd Skarbowy, z całą pewnością konsekwencje nie będą dla nas zadowalające.

Posted in Uncategorized.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv